Krátký Mississipský úvodník:
Ozvala se mi včera na mail paní Petra, která žije v USA a včerejší článek komentovala takto:
Váš návrh, aby lidé měli možnost podnikat v malém podporuji. Žijeme s manželem v Mississippi a máme malé hospodáříčko - slepice, křepelky, ovocné stromy, včely, pár zeleninových záhonů. Tady je pár postřehů, které by se vám třeba mohly hodit při vypilovávání svého programu.
V Mississippi existuje síť certifikovaných farmářských trhů. Roční členský příspěvek dělá 25 dolarů. Členství vás opravňuje prodávat domácí výpěstky, vajíčka, pečivo. Zisk se do nějaké dost vysoké částky, které jsme nikdy nedosáhli, nedaní. Vedle běžného prodeje existují i programy pro nemajetné a pro seniory organizované vládou. Ti dostávají na začátku sezóny kupóny, za které mohou nakupovat zeleninu a ovoce (vajíčka, pečivo, buráky, med se na kupóny prodávat nesmí). Nevýhodou toho programu je, že spousta prodejců prodává na kupóny za dost vysoké ceny a příjemcům kupónů je to jedno, protože když to neutratí, tak to stejně propadne.
A ještě jeden tip, co by se vám mohl hodit. Veškeré osivo a sazenice prodávané v Mississippi se prodávají bez daně.
Zdraví, Petra
Jak vidno, nejsem sám kdo přemýšlí tímto směrem. Jinak jsem dostal asi 500 mailů reagujících na včerejší text. V drtivé většině souhlasné, ale také s otázkami a výhradami. Pokusím se postupně všem odpovědět, ale bude to trvat. Měl jsem včera pocit jako bych byl Ringo Starr. Co minutu mi pípla nová zpráva. V noci jsem si musel vypnout telefon, jak to pořád upozorňovalo.
A teď už dnešní článek:
Včera jsem dostal z Břeclavi nějakou tu zpětnou vazbu na mé vystoupení. Urgoval jsem po nich totiž ten záznam z mého vystoupení... Nakonec jsem dostal jen mail s obšírnějším výkladem toho, co všechno bylo špatně. Pro organizátory to totiž bylo zklamání. Je proto pravděpodobné, že záznam nakonec vůbec nebude zveřejněn. Nebudu mluvit o tom, co řekli na přednášku Petra Hampla, ale maličko se rozepíšu, co říkali o mně.
Čekali totiž něco úplně jiného.
Mysleli si, že jim budu povídat o politice a Vidláckém pohledu z vesnice na politiku a já jim povídal o bramborách a ještě jsem pak následně drze tvrdil, že brambory jsou důležitější než politika - být alespoň částečně zajištěn, je v dnešní době důležitější než být správně politicky zakotven.
Je vidět, že rostoucí ceny zboží a rostoucí ceny energií ještě nehrají žádnou velkou roli. Ještě stále si většina lidí nepřipouští, že se něco děje a žádný politik to nemá pod kontrolou.
Mysleli si, že jim představím vizi, která by se dala zvolit ve volbách a já místo toho mluvil o práci po práci a ještě jsem následně drze tvrdil, že bez ní to nepůjde.
Je vidět, že většina lidí si stále ještě myslí, že v budoucnu budou mít dost volného času na relaxaci, na věnování se dětem, na cestování, na poznávání světa a ještě si nedovedou představit, kolik práce museli vynaložit jejich předci, aby pokrok šel dopředu.
Mysleli si, že budu mít nějaké řešení či nějakou vizi pro ten dnešní obrovský svět plný obrovských firem, obrovských přeprav a obrovských peněz a já místo toho mluvil o verpáncích, zahrádkách a domácích zabijačkách a ještě jsem pak drze tvrdil, že ten velký svět stejně není pro ně, protože posledních třicet let z něj nic moc neměli a teď už mají pro velký svět jen jeden úkol - obětovat pro globalizaci svůj majetek, své rodiny, své děti, svou vlast a vlastně celou svojí budoucnost. Za to dostanou stále mlhavější příslib budoucího štěstí a stále tvrdší rozkazy, co je pro to nezbytné udělat.
Je vidět, že si většina lidí pořád myslí, že se to celé dá zachránit. Že postačí to jen trochu poladit. Támhle přitáhnout, támhle uvolnit, tyhle zatknout a odsoudit a všechno zase bude fungovat a doba blahobytu se navrátí. Nepřipouštějí si, že jsou na mnohem kratší straně páky, že na jejich tužby i plány velký kapitál kašle, že velkému světu i velkému byznysu je už dávno úplně jedno, že uvrhnou nějakým rozhodnutím lidi do bídy. Nepřipouštějí si, že blahobyt tu není pro ně, ale oni jsou tu pro blahobyt. A vlastně skoro nikomu nevadí, že se zdání tohoto blahobytu udržuje kupříkladu i tím, že se lidi dobrovolně vzdají své reprodukce a nepořídí si děti.
Mysleli, že si spolu s nimi zanadávám na stav školství a já je místo toho vybízel, aby si děti doučili sami a drze tvrdil, že tvorba nějakých materiálů pro učitele, aby lépe učili dějepis, je naprosto zbytečné, protože učitelé dneska učí přesně to, co se po nich chce a kdo to nepochopí, ten dlouho učitelem nebude.
Je vidět, že je pořád výrazná tendence vidět problémy v tom, že selhávají jednotlivci. Nechtějí si připustit, že nejde o žádné selhání, ale o trend, který jednotlivci vlastně ani nemají šanci ovlivnit.
Zkrátka a dobře, v Břeclavi jsem se minul cílem. Mluvil jsem o úplně jiných věcech, než kvůli kterým mě pozvali. Kdyby tedy ještě někdo chtěl, abych veřejně vystoupil, měl by předem vědět že:
Neumím nabídnout žádné lepší řešení než práci, práci a práci.
Neumím nabídnout žádný lepší úděl než rodinu a děti.
Neumím poradit jak mít všechno, umím jen dát pár rad jak o všechno nepřijít.
Nebudu nikomu radit, koho má volit, mohu jen říct, jak budu volit já.
I když o politice často píšu, není pro mě nijak zvlášť důležitá. Politická preference nehraje žádnou roli v mých přátelstvích a jen malou roli v mé budoucnosti.
Nevěřím že se v nejbližší budoucnosti vše v dobré obrátí. Hybatelem věcí příštích nebude blahobyt, ale bída.
- Log in to post comments
Komentáře
To není o podnikavosti, ale o "dostat šanci".
U něho to bylo oněch "pár měsíců v Londýně".
Jenže ani v letech 1965-1970 tuto šanci nedostal každý, koho podobný výlet napadl.
I tehdy musel dostat z UK pozvání a obdržet povolení. Angláni (a všichni ostatní za západě) si sakra vybírali, koho si z východu pustí domů. A komančové si zase sakra vybírali, koho pustí ven.
Takže - jak se do toho Londýna dostal?
Jednoduše, dopisoval si s nějakou děvenkou
a ta jej pozvala. V Praze na ambasádě ukázal její dopis s prohlášením, že se o něj postará. Až do poloviny roku 69 byla hranice otevřená. A Angličani tehdy vyžadovali alespoň základní konverzační znalost angličtiny a nějakou kvalifikaci k práci. Tehdy byly denně na ambasádě fronty a pouštěli skoro každého, ti Angličani. Čechoslováci každého, kdo chtěl.
"Když bude potřeba, eura se…
"Když bude potřeba, eura se natisknou."
Je převelice zajímavé, jak nepochopení podstaty problému někteří lidé vydávají za svou přednost.
Pokud si vez hypotéku, jdou za těmi poskytnutými penězmi dohledat vytvořené hodnoty.
To samé je když stát dluh utratí do třeba dálnic.
Pokud ale stát rozdá peníze svým zaměstnancům, jak se v současnosti děje, pak za těmito penězi žádnou hodnotu dohledat nelze. Stane se jediné: v poměru k stávajícím a stávající zásobě peněz s "připočtením" nově rozdaných se upraví ceny. Toto je ona základní matematika současné inflace. Tento rok "připočteme" asi 400miliard, v příští také 400 milird, co bude v následném roce nevíme, ale víme jedné, bez dalšího podstatného dluhu se to neobejde. Odhaduji, že v tom opět následném si to zopákneme, s tím, že zjistíme, že přidat zdravotníků, učitelů, policistům, hasičům a nakonec i celému státnímu aparátu je pěkná politika, ale pracující lid na to nevydělá.
Stát v zastoupení soudruha Babiše roztočil inflační spirálu s tím, že na konci bude jako obvykle:
Současné nadšení,
příští rok vystřízlivění,
další příští rok ji musí přijít zděšení,
no a v ten okamžik se bude hledat viník. Již dnes o něm víme.
Jako bonus přijde obvyklé potrestání nevinných,
odměnění nezúčastněných.
Nic ve zlém Laco, manželku rozpálím vždy do běla, když je vybídnu k přemýšlení.
Pardon, ale jaké "hodnoty" lze dohledat
za hypoškou na 40 let starý a dávno několikrát zaplacený panelákový kotec?
Pokud tedy za "hodnoty" nepovažujete provizi realitce a poplatky odhadci, notáři a eventálně advokátovi.
Mimochodem - jaké "hodnoty" vytváří uvedená partička?
Takže když nebudou cajti, hasiči, zdravotníci, pečovatelky, učitelstvo a další státní a veřejní zaměstnanci dostávat žádné platy, tak bude inflace 0% nebo dokonce nastane deflace?
Hasiči & spol. dělají v práci co? Věnují se svému hobby?
Občane,
věštec jen nezaujatě popsal principy inflační spirály, nic víc. Jistě, vámi popsané profese stát potřebuje a musí je slušně platit. Jenomže musí mít z čeho. Nemá-li, jinými slovy když vyhazuje stamiliardy oknem (je zbytečné opakovat stále dokola kam) musí si to státní aparát přiznat, platit jen to "na co má" a třeba i vyvolat bouři nevole mezi svými zaměstnanci, a především mezi svými přísavkami a příživníky. Katarze se tomu říká na divadle. Takto se konec té tragedie jen odsouvá a čím déle to bude trvat tím horší budou následky - pro všechny zúčastněné i nezúčastněné.
Hodnoty
Hodnoty jsou to virtuální. Asi jako nárůst DPH po neustálých opravách dálnic. Ve výsledku je stále stejná dálnice a po opravě dokonce i stejně rozbitá, jen v jiném pruhu, kam svedli dopravu, protože oprava dálnice trvala tak dlouho, až zvýšený provoz v omezených jízdních pruzích rozbil dálnici zase.
Dálnice je na tom stejně špatně, jako před opravou, jen jsme vyhodili peníze.
Podobně se to má i s paneláky, králíkárnami, jenže když se průměrně vydělávající lidé proberou ze snění a začnou počítat hypotéku sami nebo s poradcem, zjistí, že si s bídou pořídí ten panelák a na dražší byt prostě nevydělají za celý život.
Věštče, slezte z Řípu a rozhlédněte se
alespoň po Evropě.
Babišův dluh?
Všichni kolem nás mají větší?
Inflační spirála?
Vzorné Německo má stejnou.
Chápu, že to bolí přemýšlet a dokázat se podívat kolem. Chce to znát jazyky a vědět něco o ekonomice.
Ale to bych chtěl po vás moc.
Nezásluhová demokracie
Vážně si Vidláku myslíte, že když dnešním rozmazleným voličům řeknete, že vaše volební heslo (a vlastně i program) je Práce, práce, práce, že vás někdo bude volit? :-) Těm voličům, kteří jsou vychovávání, tím, že "zdroje tu jsou" ? Takhle naše nezásluhová demokracie nefunguje. Ta funguje na základě, předvolebních lží, nesplnitelných slibů a nekonečné korupci voličů. Dokud budou mít volební právo osmnáctileté děcka (chtějí to levičáci snížit na 16), zloději, lidé ve výkonu trestu, nefachačenkové, věční pobírači dávek, státní zaměstnanci, prostě lidé, kteří do eráru nepřispívají, tak budete se svým heslem práce, práce, práce možná čestný, ale zcela určitě ne vítězný. Celá ta současná podoba demokracie je úplně na houno a já osobně bych do toho nikdy nešel. Pokud by demokracie byla mnohem více napřímena, většinová (vítěz bere vše) a hlavně zásluhová možná, že pak by jste se svým Práce, práce, práce vyhrál. Když říkám zásluhová, myslím, tím, že volební právo mají ti kteří už něco "dokázali", ti kteří do eráru už přispěli. (výjimkou by samozřejmě byli důchodci- ti už dokázali). Určitě bych volební věk posouval výš a ani bych se nebál toho- nevychováváš děti? Nebudeš volit!. Ve Spartě se MUSELI muži do určitého věku oženit, jinak zrtatili některá práva občana. Současná poměrová, zastupitelská demokracie je dobrá jen k tomu, aby byl lid rozmazlován a politici jen předstírali, že něco řeší. Jediné co doopravdy řeší jsou své prebendy.
Já to mám Mandaladane…
Já to mám Mandaladane naštěstí obráceně... Já nepotřebuju být zvolen, protože se cítím být bohatý svým současným životem. Neplánoval jsem angažmá v komunální politice, ale stejně mě tam dovlekli. Neplánoval jsem, že ve Vidlákově budu dávat rady zvoleným politikům, ale stalo se. Neplánoval jsem, že se budu veřejně angažovat, ale stalo se. Já neplánoval ani Vidákovy kydy, ale stalo se. Neplánoval jsem, že budu tolik psát o politice, ale stalo se. Já vlastně neplánoval ani to svoje zemědělství... ale dědeček na tom trval. Ani tu Břeclav jsem neplánoval.
Mně se všechno prostě děje.
Já vlastně ani neplánoval žádný politický program - jen jsem v jednom článku řekl, že pokud bych někdy byl náhodou zvolen, tak můj program je práce, práce, práce. Můj program jsou malá hospodářství a malé dílny jako základ obživy a základ hrdosti. Že můj program je český sen - vlastní bydlení.
A ono se to líbilo, že to sdíleli. Toť vše.
Poučen životem říkám, že se může neplánovaně stát, že mě někam vezmou, tam to nějak zarezonuje a oni mě zvolí. Aniž bych to připravoval a plánoval. A pokud by se to stalo a pokřesťansku mě Bůh někam postavil, tak tam budu prosazovat toto i když navenek budu muset zřejmě říkat něco jiného, leštit různé kliky a zalejzat do různých řití.
A hlavně - ta práce práce a práce, to je jediná světlá budoucnost kterou máme. Oni k ní všichni dojdou, protože mohou křičet halasně jak chtějí, ale zdroje nejsou.
To je silné energetické pole
Člověk se někam postaví a lidé ho spontánně poslouchají, co říká. Tomuhle v buddhismu říkáme mandala. Pokud tuto energii máte (vy tomu budete říkat dar od Boha) buďte opatrný, pravdivý a čestný. Dají se s tím udělat velké věci, ale také kupa utrpení.
Sice dost trpí moje oči
vaším textem bez odstavců, ale musím vám dát za pravdu.
Kellner, zakladatel a vlastník PPF u voleb - jeden hlas.
Pavel Baudiš, jeden ze zakladatelů světové firmy AVG - jeden hlas.
Dežo Horváth, zakladatel jedenácti otrhaných dětí, ze kterých bude přínos pro tento stát minusový - jeden hlas.
Někde to skřípe, to prostě cítím.
Berrnarde, dovolil bych si…
Berrnarde, dovolil bych si to trochu přeformulovat. Kellner - jeden hlas ve volbách, ale velký mediání hlas. Ovládá celou řadu médií. Určuje, co je téma a co není. Když bude chtít, může své preferované politiky vychválit a nebo pohanět. Může o něčem nemluvit a naopak o jiných věcech mluvit. Dám příklad - třeba Nova TV - ta věnovala v hlavním vysílacím čase 12 minut zpravodajství o rozkopané Praze a Hřiba v podstatě totálně zepsula. Komupak patří TV Nova? Je to jen jeden hlas?
Dežo - jeden hlas ve volbách a nikdy žádná šance, že by jeho moudra někdo poslouchal.
skřípe to ve vaší úvaze
Dežo k volbám nechodí...
Skřípe to i ve vaší úvaze:
Kelner nemusí chodit k volbám, aby zcela přepóloval jejich výsledek.
No, skřípe to hlavně proto,…
No, skřípe to hlavně proto, že Kellner už k žádným volbám nepůjde, ani kdyby chtěl...
(Ale chápu, že je zde jméno Kellner míněno spíše typově než na konkrétní osobu).
Kellner ovlivnil volby i svou smrtí.
Máte pravdu, slušelo se napsat kellner s malým k.
Ale bez ohledu na skutečnou (pro nás navždy neznámou) příčinu havárie jistě přiměl každého českého i jiného evropského oligarchu k rychlé úvaze o bezpečnosti letecké i pozemní dopravy... v případě neposlušnosti. Oligarchové jsou paranoidní jako kdokoliv jiný.
Jeho náhodná smrt v pravý čas spadla (nejen) USA (spolu s ním) z nebes.
Rusko
Kdysi jsem četl o nějakém hnutí v Rusku, kdy se měli lidé samozásobit na pozemku jednoho hektaru... byla o tom i knížka... něco se mi plete, že hlavní hrdinka se jmenovala Anastázie a nějakou roli v té věci hrály oříšky limby...
Nevíte někdo o co šlo ve skutečnosti?
Kdybych měl hektar,…
Kdybych měl hektar, samozásobil bych se jako kníže.
Já mám 2ha
a samozásobuji se, aniž kopnu do země.
Já mam ½hektaru a připadám…
Já mam ½hektaru a připadám si o víkendech jak nevolník....
Práci strojům!
Práci strojům!
Jsem plně vybaven...ale…
Jsem plně vybaven...ale víkendů je nějak málo...
To bylo za samoděržaví,
kdy na Sibiři car nechal přidělovat kousky půdy nevolníkům k obdělávání, aby se Sibiř zalidnila.
Ti pak hospodařili společně a říkali tomu "obščiny"; což byly takové nevolnické "samosprávy".
Vyplývalo to z předkřesťanských dob, z klanového/kmenového společného hospodaření.
V devadesátkách se toho chytli různí mladí zazobaní blouznivci, začali provozovat "permakulturu" a podobné nesmysly a zakládali v odlehlých oblastech. Většinou jim to blbnutí vydrželo do narození prvních dětí. Pak na to buď hodili bobek, nebo si sehnali partu důvěřivých ťunťů, "vesničku" zkomercializovali a ta trdla jim tam pracují. No, a zbytek se stal skutečnými sektami a odřízl se od civilizace.
fuj Putin
Já myslím, že něco podobného zavádí v současnosti i V.V. Putin.
Zájemcům 1 hektar někde na Sibiři.
Rodina Lykových
Asi myslíte rodinu Lykových, ze které žije již jen Agafja. Starověrci, kteří utekli na Sibiř a nevěděli, že proběhla WWII. Ale také je jejich příběh o spoustě hladu a pečlivém hospodaření s jídlem, o přesunech, když vyčerpaná půda přestala rodit.
https://www.idnes.cz/xman/styl/sibir-tajga-nabozensti-fanatici-lykovi.A…
https://www.e15.cz/magazin/stara-zena-zije-sama-na-sibiri-do-mesta-to-m…
Lykovová je zcela soběstačná. Pěstuje brambory, mrkev, cibuli, tuřín a další zeleninu. Na dotaz, zda se má lépe teď, nebo předtím, když rodina žila v izolaci, odpověděla jednoduše. „Tenkrát jsme neměli sůl.“
Nebo hledejte heslo Agafia Karpovna Lykova, jsou o tom na internetu natočené dokumenty.
Zítra papež spí
v Luníku9.
No, když si ráno umyje hlavu svěceným petrolejem, proč ne.
---
Papež
Doufám, že tam bude mít kde zaparkovat papamobil a ráno bude mít kola.
Předseda ODS Petr Fiala - "dotační království"
"„To se nemělo stát. Ne teď.“ Odhalili jsme dotační království předsedy ODS Fialy. Desítky milionů tečou k panu profesorovi"
****************
(...) Už v roce 1993 založil občanské sdružení Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK), které se prý stalo jednou z nejúspěšnějších neziskových vzdělávacích a kulturních organizací. A právě do zmíněného spolku sídlícího v brněnské Venhudově ulici se PL podívaly… Výsledku se zdráhali uvěřit i někteří členové ODS. První část mapující dotace předsedy Petra Fialy právě začíná.
Centrum pro studium demokracie a kultury, o.p.s. je obecně prospěšná společnost zaměřená na vzdělávací, analytickou a kulturní činnost. „Působíme od roku 1993 a navazujeme na některé starší iniciativy související s rozvojem nezávislých aktivit a vydáváním samizdatových časopisů před listopadem 1989,“ stojí na stránkách oné společnosti.
„Hlavní cílem CDK je přispívat k rozvoji demokratické politické kultury v České republice. Zaměřuje se na prosazování a posilování komunikace mezi politickou a kulturní sférou a na rozvíjení a podporu tradičních hodnot západní civilizace. Zvláštní důraz klade na výzkum otázek spojených s fungováním ČR v rámci evropských struktur a na studium aktuálních procesů vývoje Evropské unie,“ píše Wikipedia. (...)
(...) Podle Hlídače státu Centrum pro studium demokracie a kultury uzavřelo za dobu své existence 82 smluv se státem v hodnotě 48 milionů korun a získalo celkem 116 dotací v hodnotě více než 28 milionů.
Mezi spolupracující subjekty můžeme namátkou zmínit Masarykovu univerzitu v Brně, kde Petr Fiala mimo jiné působí, pražskou Univerzitu Karlovu, Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Ústav pro studium totalitních režimů či Západočeskou univerzitu v Plzni.
Mezi odesílatele štědrých dotací se řadí zejména Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Státní fond kultury ČR nebo Ministerstvo kultury ČR či město Brno. (...)
(...) Další zajímavostí je veřejná zakázka na Monitoring a analýzy evropské legislativy pro Euroskop.cz v hodnotě 1 680 000 z roku 2012 pro Úřad vlády, kterou Centrum pro studium demokracie a kultury, vyhrálo. (...)
(...) Zajímavé jsou také dotace z Ministerstva zahraničních věcí, které se týkají země v jihovýchodní Asii Barmy. Podle Hlídače státu jde o: Burma Center for Transitional Studies z roku 2014 v hodnotě 1 941 237 korun, stejná dotace z roku 2013 v hodnotě 1 917 262 korun. Partnerství pro smíření a reformy v Barmě z roku 2017 ve výši 1 899 924, následuje Posílení role ženských a etnických občanských organizací v demokratizaci Barmy v roce 2015 za 1 779 300 korun. Dále také Burma Foreign Affairs and Translation Study Program v 2011 za 1 550 000 a o rok déle ta samá dotace ve výši 1 600 000 korun.
Na uvedené jsme se ptali na MZV, ale ani přes opakované urgence zatím nikdo neodpověděl. (...)
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-To-se-nemelo-stat-Ne-ted…
------------------
Bude to prý seriálek, tak uvidíme.
Vstávej, semínko, tralala, bude z tebe Fiala!
.
Nebo
verbascum…
A má další:
"Evropský informační projekt, z.ú."
V letech 2017 a 2018 vyrazili z eráru 720 000.- Kč na dotacích "na ksicht" (živí totiž 4 "nezávislé analytiky").
Občane,
vy jste ošklivý a pro demokrácii (od slova "demos" a "krátit") nebezpečný chlapec! :-)
Jsem.
A jsem v tom furt lepší a lepší. Doslova zraju jak víno - minimálně čtyřputňovej tokaj :o))
A ještě jsem na to hrd!
Babiš se svými 50 miliony dotací na ČH je proti Fialovi čučkař!
Navíc, Fialovy projekty: Partnerství pro smíření a reformy v Barmě; nebo Posílení role ženských a etnických občanských organizací v demokratizaci Barmy; - jsou pro většinu občanů ČR klíčové, ne? Barmou přímo žijeme...
Kdo nebere dotace, ten okrádá rodinu.
Je už pak takřka tradicí že " pravicové" strany u nás vedou lidé celoživotně přisátí (přímo, nebo sekundárně - kdy stát kupuje od nich jinak tekřka nikým nevyužité plky) různými způsoby k státnímu cecíku.
Tedy pan Pěšinka nijak nevybočuje z řady....
Putin rozdává na Dálném východě půdu, ....
...Rusové tam nechtějí ani za peníze
Rusko nabízí občanům příležitost snů – půdu zdarma a navrch nemalou dotaci do začátku každému podnikavci. Jedinou vadou nabídky je skutečnost, že se půda nachází na nehostinném Dálném východě. Jenže Rusové o několik set milionů hektarů nestojí ani zadarmo a raději se dál stěhují na západ. A ti odvážnější musejí čelit faktu, že jim stát může půdu zase odebrat.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-puda-pozemek-zdarma-zadarm…
Abychom si za pár let…
Abychom si za pár let nezjišťovali, jak se do toho Ruska dostat a dostat tam kousek půdy... třeba i na sibiři.
Já bych investoval do výzkumu jedlých mechů a lišejníků
které půjdou pěstovat na střechách "našich" bank a západních skladů logistických center (které byly zásadně stavěny na naší nejúrodnější půdě).
Což o to, Inuité to už mají dávno
vyzkoumaný a dokonce z toho vyrábějí něco jako kimči.
Jen bychom asi sebou měli hodit, protože jich fofrem ubývá a ti, co ještě přežívají, už většinou skoro nebo vůbec neznají tradiční stravu.
Občane,
a o nějakém světovém receptu na kuchyńskou úpravu biokůrovce nevíte?
To by mě doplnilo ztraceným optimizmem.
I bílkovinami živ je člověk.
Mohli bychom rozvinout úspěšný mezinárodní obchod - výměnu mraženého kůrovce za sušené mechy a lišejníky.
Tak to já
vím,jak to ti Inuité dělají,četla jsem v dětství knížku Eskymák Miluka.A nedělali kimči,ale kyselé zelí. Ale nám by to nechutnalo. Sledovali soba,který se nacpal lišejníky a druhý den,když to měl pěkně natrávené,ho lohli a sežrali bez úprav obsah žaludku.
Asi jo.
Ale Inuité a severští Indiáni používají některé druhy lišejníků jako koření na maso a ryby, na zahušťování polévek, nebo jako samostaný kašovitý pokrm. A někteří to nadrtí, dají buď do koženého vaku nebo do prohlubně v kameni, něco (nevím co - možná sůl, možná sliny) do toho přidají, zakryjí to, ono to zkvasí a pak to jedí k masu - o tom zase píše Ernest Thompson Seton.
Plus na hafo léků a také jako nouzovku pro lidi a psy, když není k jídlu nic jiného.
Docela perspektivní plodina, se mi zdá...
pastilky
z islandského lišejníku jsem cucávala na školní chrapot a fungovalo
Lišejník
Lišejník obsahuje spoustu vitamínů a spolu s klikvou to byly jediné dostupné vitamíny na severu. Ale v ČR bych konzumaci lišejníku nedoporučoval, nasaje do sebe všechny škodliviny z ovzduší.
Videl jsem dokument,
kde Eskymaci behel letniho obdobi chytali nejake ptaky, ktere po zakroucenim krkem strkali bez oskubani a vykuchani do kozenych vaku na skvaseni.
Takove eskymacke kimchi ...
Papuchalkové
To byli papuchalkové, jejich lov a fermentace probíhá i na Islandu. Prý to jídlo děsivě smrdí, tak je rýma z nastuzení velmi žádoucí. Další fermentovanou pochoutkou je prý hákarl, nakládaný žralok. Vykoupou jámu v písku, nasypou tam nakrájeného žraloka a 6 týdnů nechají hnít. Pak to 5 týdnů suší. Je to prý hrozně drahé a tak hnusné jídlo, že jej ani někteří domorodí Islanďané nedokáží pozřít.
Eskymáci fermentovali i ryby.
Tolik k fermentaci potravy.
moskvanům vadí, že na Dálný východ nejezdí moskevské metro.
A jízda taxíkem na záhumenek na Dálném východě by se prodražil.
To je tak maximálně nabídka pro moskevského Číňana.
Jednoduché
Stěhují se Estonci, Lotyši, Litevci, Rumuni, Bulhaři, Poláci, Slováci - to jsou ti ze šťastné EU. Stěhují se Ukrajinci, Mexičané, Peruánci, Kolumbijci atd.
Proč by se nestěhovali Rusové? Co je na tom divného? Dnes jsem byl na obědě v indické restauraci. Personál kompletně indický.
Mnoho mých známých žije v Německu, Francii, Británii, Irsku a USA. Rusové nesmí? Máte převelice selektivní pohled na svět. Zamyslete se.
Jenom "kolaterální demidže"...
A pak se mohou divit, že je většina světa k smrti nenávidí:
https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/americane-si-v-kabulu-…
https://www.nytimes.com/2021/09/10/world/asia/us-air-strike-drone-kabul…