ekologie

Články

Aby to bylo jako ze života

Autor

Aby to bylo jako ze života – litterate.cz

Tak nám hoří národní park nad Hřenskem. Ne že by to bylo poprvé. Jsou tam příkré pískovcové skály, půda je tam chudá, protože z pískovců je písek, pokud už tam nějaký humus je, tak ho drží pohromadě kořínky stromů… prostě suché místo. Voda tam sice padá z nebe docela slušně, ale prakticky hned zmizí v porézním podloží. Zapomněl jsem na něco? Takhle to tam vypadá, ne?

Na nás ještě museli použít inteligenci

Autor

Krátký registrační úvodník: 

Nejlépe to celé zhodnotil Havran57, když se u mě hlásil o registraci a parafrázoval u toho slavnou hlášku z Marečku podejte mi pero: "stejné chyby stejné známky". V našem případě pak platí: Společná registrace - společná cela.  

Já chci dneska jen říci, že registrovaného uživatele od neregistrovaného poznáte snadno - jeho jméno je uvedeno tučným písmem. 

Maliník vs. park

Autor

 Čtenář Dexx se mě včera v diskusi ptal, proč je maliník z hlediska hospodaření s vodou lepší než městský park. Nárážel na tento odstavec mého včerejšího článku: 

Každý rok se také zrekultivují nějaké zanedbané městské plochy a to tak, že se tam udělá anglický trávník, který je z hlediska hospodaření s vodou mnohem horší než divoce rostoucí maliník na staré skládce pneumatik.  

Rád to vysvětlím:  

Letos by to šlo

Autor

Krátká koronavirová předmluva. Master do svých grafů přidal nová udělátka. Pokusil se odhadnout, kolik skutečně nakažených tu v republice máme a použil na to letní data, kdy byly denní přírůstky pozitivních velmi nízké, hygiena stíhala a dokonce i trasovala. Metodika je popsána přímo u grafu, můžete se podívat. Spodní hranice odhadu skutečně nakažených je zhruba půl milionu. Méně to docela určitě nebude. 

I těch půl milionu je samozřejmě hrozně nízké číslo. Než bychom se dopracovali promoření, mohou nám lidi ještě umírat pěkně dlouho. 

Houbaři

Autor
Štítky

Teď kácím na nejvzdálenějším konci revíru. U německých hranic. A cca v 11.hod tam přistane černá Oktávka, z ní vylezou dva maníci s košíky. Tak si zadržkuji, jak jsou někteří lidé oprsklí, ale jedu dál. Najednou se otočím a jednoho mám 20 metrů za zadkem, jelikož ten porost, který zrovna vykacuji, oplývá houbami. Jenomže já kácím stromy 30 metrů dlouhé a on si vleze hned za mě. 

Sebevědomí nad znalostmi

Autor
Štítky

Koronavirová opatření se postupně zmírňují a já byl tuto neděli po delší době zase v našem vidlákovském evangelickém kostele. A tam jsem se dozvěděl zprávu, nad kterou se nemohu nepozastavit. Dozvěděl jsem se, že naše církev má svůj celocírkevní odbor pro životní prostředí. Jedno oko nezůstalo suché... náš sbor se přidal k jakési výzvě tohoto odboru a deklaroval, že nám není lhostejný osud životního prostředí. 

Vidíte... a pakže klimatická změna není náboženství. Exaktně dokázáno. 

Nobelova cena míru a zase bude udělena špatně

Autor
Štítky

Skoro se chce říci, že je to již pravidlem, že Nobelova cena míru se dostává tak často k osobám kontroverzním. Obdržel ji v 1994 Jásir Arafat bez ohledu na spolupráci organizace pro osvobození Palestiny s teroristy. Henry Kissinger obdržel cenu v 1973, i přes jeho podíl na válce ve Vietnamu. Vrcholem ale bylo, když v roce 2009 obdržel cenu americký prezident Barack Hussein Obama, a to doslova za nic. Čistě jen za to, že nastoupil do funkce amerického prezidenta. Další jeho činnost ukázala, že  nadějím do něj vkládaným Obama nedostál.

Rozdíl mezi hospodářem a blbečkem

Autor
Štítky

Hodlám dneska reagovat na Admirálův dotaz, zda mám i já stanoveny klimatické cíle, bo je to dneska ve světě populární. Nejenže státy se předhánějí, jak moc sníží do roku 2020, 2025, 2030 své emise, ale přidávají se i města a na svých jednáních si odhlasují, jak budou bezemisní a bezuhlíková a přidají k tomu nějaký ten termín. Zpravidla to má být velmi záhy. Kupříkladu takový Londýn má být bezemisní do roku 2030. Alespoň takhle nám to ve svém článku líčí aktivistka Pixová:

K čemu?

Autor
Štítky

Tento námět nosím v hlavě už dlouho. A mám z něj zároveň trochu obavu. Rozumějte, jsem vlastně normální člověk. Mám rád teplo ústředního topení, vyhovuje mi pohodlí dnešního vyspělého světa. Je příjemné ráno jet do práce autem, které má topení i klimatizaci. Je hezké otočit kohoutkem a teče voda, která v sobě nemá žloutenku. Papírové pleny ušetřily mé ženě kupu práce a po použití se hodily do popelnice a popeláři to uklidili někam za město na skládku. Dukovany mě zásobují elektrikou díky které mohu kropit zahradu vodou ze studny a nebo datlovat tento článek.