Sebevědomí nad znalostmi

Autor
Štítky

Koronavirová opatření se postupně zmírňují a já byl tuto neděli po delší době zase v našem vidlákovském evangelickém kostele. A tam jsem se dozvěděl zprávu, nad kterou se nemohu nepozastavit. Dozvěděl jsem se, že naše církev má svůj celocírkevní odbor pro životní prostředí. Jedno oko nezůstalo suché... náš sbor se přidal k jakési výzvě tohoto odboru a deklaroval, že nám není lhostejný osud životního prostředí. 

Vidíte... a pakže klimatická změna není náboženství. Exaktně dokázáno. 

Takže máme jednu vědecky neuchopitelnou záležitost na kterou máme vysokoškolsky vzdělané teology. Zabýváme se něčím, co lze uchopit jen vírou a vědecké důkazy jaksi nezvládají záležitost s pánembohem rozlousknout a teď zřejmě v souladu s přirozeností církevních principů děláme totéž i v stejně neuchopitelném problému klimatické změny. Už jen čekám na obrázek Gréty se svatozáří. 

Církevní klimatický odbor samozřejmě postupuje zcela dle náboženských principů. Je zapotřebí hodně svatého zápalu, je třeba misionářů, kteří pro tuto věc získají co nejvíce přívrženců a pak... pak Bůh dá a bude to dobré. Zajímavé je, že misionařit pro Hospodina Boha a jeho syna Ježíše Krista se nikomu v církvi nechce a tak jim to moc nejde, zatímco pro klimatickou změnu, tam nemají problém s náborem dostatečně zapálených mladých moderních dynamických jinochů i panen.

Oni to tak teda ohledně klimatu dělají všude. Hlavně hodně přívrženců, hlavně se vymezit vůči starému světu, hlavně kolem toho dělat co nejhlasitější humbuk, deklarovat své znepokojení, demonstrovat veřejně svůj postoj...  a to samo o sobě má zřejmě stačit, protože nic dalšího už nezaznělo. Teda ještě ve sboru sbíráme víčka od jogurtů. Ta jsou z hliníku a za rok sbírání jsme takto získali skoro čtyři sta korun. 

Někde v pozadí toho všeho pak lze tušit různé silové struktury, kterým to tak přesně vyhovuje, protože bude možné okrádat lidi přes emisní povolenky, bude možné jim ledacos zakázat a oni ještě budou tleskat, bude možné je uvést do větší nevole a vyinkasovat ohromné prachy. 

Samozřejmě že okapy z našeho kostela přes několikaleté řeči o přírodě a klimatu stále vedou do kanalizace. Kdyby nevedly, tak by se voda sice vsakovala do země, ale především by se vsakovala do sklepa pod farou a hrozilo by narušení statiky. Sice by se dalo sklep izolovat, nebo tu vodu čerpat a používat, ale znamenalo by to překopat celou farskou zahradu a stálo by to víc peněz než sbor má.  Bylo by nutné udělat řadu terénních úprav a mohlo by se stát, že by třeba při pohřbu mohlo pršet, rakev by nakládali do auta v dešti a auto by hamťalo v blátě. To by vypadalo blbě. 

V kostelních prostorách jsou samozřejmě přes všechny klimatické řeči staré plynové vawky. Ono by se to dalo  udělat jinak, ale za strašně hodně peněz. A přitom se to používá jen jednou týdně. Dělat pro tohle tepelné čerpadlo, to je ekonomický nesmysl. Z podobných ekonomických důvodů nedošlo na zateplení fary. 

To neříkám, abych machroval, jaký jsem znalec, ale abych demonstroval, jak komplikovaná problematika to naše životní prostředí (tedy místo kde žijeme) je. Jak komplikovaně vznikl kompromis mezi vsakováním a kanalizací. Mezi levným zdrojem tepla, který má ale velkou spotřebu, nebo jak složitě vznikl současný stav, kdy přijede funebrácký vůz a lidi mohou stát kolem něj na dlažbě aniž by si umazali naleštěné boty. 

Toto je samozřejmě jen maličký výřez mnohem komplikovanějšího systému v celé Evropě i v celém světě. Systém mnoha proměnných, mnoha kompromisů, který rostl po celá staletí a který je (i když se nám to někdy vůbec nelíbí) velmi robustní a stabilní. 

Můžeme tu desetkrát nadávat na tištění peněz bankami, ale ono to už spousty let funguje a štve to tu nejmenší možnou množinu lidí. Můžeme tu nadávat na drancování půdy, která užuž bude vydrancována, ale oni ji drancují už třicet let a pořád je ještě co drancovat. Každý rok se na tom zase urodí víc než dostatečné množství. Je samozřejmě důvod být oprávněně naštvaný, ale ono to je pořád stejné, protože to jaksi (a nemohu uvěřit tomu, že to říkám) zřejmě jinak nejde. 

V komplikované množině problémů přírody, zemědělství, průmyslu, finančnictví i mezilidských vztahů žijeme způsobem, který až neuvěřitelně drží, je stabilní a sice všechny štve, ale tak nějak proti sobě, takže se jednotlivá naštvání navzájem vyruší. Vlastně zde na Kydech neděláme nic moc jiného než všichni ti aktivisti. Také se hlavně můžeme vymezit, ale máloco dokážeme změnit. Svět je komplikovaný a naše činnosti jsou v mnoha případech ty jediné možné. Ano, můžeme se kosmeticky angažovat. Ale jen kosmeticky. 

Vidlákovy nápady ohledně lepšího, ekologičtějšího a funkčnějšího zemědělství fungují jen v malém rozsahu. Tak malém, že v porovnání s celou republikou představuje možná tisícinu procenta a přes veškerou snahu není o nic produktivnější, levnější, snadnější než to běžné zemědělství a navíc je závislé na stejných strukturách. 

Není to sice optimistický závěr, ale v podstatě všichni ti aktivisti nemají žádnou šanci a to ani tehdy, když do toho jdou s nadšením a sebevědomím, kterým nahrazují znalosti. Mohou se vymezit, udělat z toho téma, mohou možná i nějaké hradby svým křikem  nechat spadnout. Ale žádné nedokáží postavit. A obzvlášť ne takové, které v tomto světě obstojí. Vlastně dělají totéž co my. Akorát my to děláme přes nostalgii. Oni přes mládí. Ale všichni dohromady horko těžko protlačujeme něco, co by se v tomto světě uchytilo a fungovalo. Málo platné, jsme svět globální. Málokdo vymyslí něco, co už před ním nevymyslel někdo jiný. A málokdo přijde s něčím, co tu ještě nebylo. 

Ani úředníci v EU s tím moc nehnou. Mohou dělat předpisy  zájmu ekologie, ale znáte nějaký, který by se vysloveně neotočil v opak svého smyslu? Od přidávání biosložek do nafty, přes emisní normy, zákazy plastových lahví i žárovek? Kdy naposled přišel předpis, který k něčemu byl a něco doopravdy vyřešil? 

Opět se dostávám k tomu stejnému. Dnešní svět takový jaký je, protože vlastně ani jiný být nemůže. V hromadě zájmů, peněz, možností i problémů, v kupě bohatých, chudých, nesouměřitelně bohatých, oligarchů i obyčejných lidí, ve světě Trumpů, Kimů, Putinů, Minářů i Vidláka je současnost tou nejméně špatnou variantou. Jako by to vlastně ani jinak nešlo, dokud to nedojde do svého konce.

Sakra, začíná ze mě být anarchista. 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (69 hlasů)

Komentáře

po státnici z M-L nemusíte být nutně blbec, ale asi vás neopravňuje cokoliv řídit. S tím postojem máte pravdu.

Průměrný počet slepic: 1.8 (4 hlasů)

In reply to by rk (neověřeno)

Trvalý odkaz

Stejně tak mě to nediskvalifikuje něco řídit.
Já jenom, že když něco deklarujete (vedoucí měl VUML či něco podobného, což je špatně), tak by jste to měl být schopen obhájit.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by rk (neověřeno)

Trvalý odkaz

Karel IV., Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan již ve 14., 15 a 16. století. Ve středním Polabí řádili komunisté pro změnu v 19. století a na začátku 20. století, kdy v rámci zplavnění Labe narovnali koryto, postavili jezy a vysušili bažiny a většinu slepých ramen.
A když se podíváme na staré fotografie, veduty a katastrální mapy, tak soudruzi velkostatkáři a majitelé panství se s mezemi a drobnými toky nijak nepárali.

"Romantická" políčka, ohraničená mezemi, tarásky, járky, křovisky a pod. byla doménou chudších a chudých zemědělců, na které zbyly jen svahy a hromada ruční práce.

Průměrný počet slepic: 4.9 (16 hlasů)

komouš.
Se vůbec nedivím Ušaté Flintě, že tu na nás chce poštvat své drahé hnědé inženýry a doktory s koberečky pod paží.
Vo ni to z nás vymlátěj. A když nevymlátěj, tak udělají zabíjačku. Ale bez prasátka.
Za čuníky budeme my.

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)

Máte pravdu. Potom ale nemá pravdu Vidlák s těmi 30ti léty.

Zatím bez slepic

In reply to by rk (neověřeno)

Trvalý odkaz

Strýc mé ženy byl největší statkář ze vsi. Pak ho kolektivizovali a musel dát i své 4 koně, na který byl obzvlášť pyšný. A když jsem se s ním v roce 1989 seznámil, byl toho názoru, že systém hospodaření v JZD je mnohem lepší, než ten předchozí, že díky němu může plnit svůj kategorický imperativ "půdu máme od Boha a musíme ji předat v lepším stavu, než jsme ji převzali" mnohem lépe. Byl v tom družstvu léta agronomem.

Průměrný počet slepic: 4.7 (19 hlasů)

erkáčka i u Škebloňa černý puntík.
A vyžádejte si u jejich šéfa seznam povolených slov a vět.

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

Zcela se zapomíná na hlavní důvod "kolektivizace". Stalin nebyl žádný idiot, jak se o něm píše a věděl, že aby se revoluce povedla je třeba hlavně dát lidem najíst. Bohužel sedláci vždy (i teď) představovali vrstvu oportunistů, na které se nedalo spolehnout, proto to nehodlal riskovat a "výrobu potravin" přesunul na stát (koneckonců to státní plánování také vyžadovalo). U nás se pak dělo to samé.
Co si pamatuji, tak nikdo nehladověl, ale také se necpal stejky.

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)

In reply to by josefka (neověřeno)

Trvalý odkaz

V SSSR měli období, kdy se sakra hladovělo.

Hlavní důvod kolektivizace byla ideologie, kdežto hlavní důvod intenzifikace byl technický rozvoj ve formě traktorů a dalších strojů, hnojiv, pesticidů atd.

Zemědělství se měnilo stejně jak na západě, tak na východě. Jen na západě se skupovaly okolní farmy, protože velkovýroba je efektivnější, kdežto na východě se (násilně) kolektivizovalo, protože velkovýroba je efektivnější.

Já jsem taky slyšel říkat sedláka, že to byla dřina a v družstvu to bylo snadnější. - Jenže kdyby nás komunismus minul, tak by se stejně pracovalo na traktorech a sklízelo kombajnama a byla by to menší dřina. Jen by on možná prodal/pronajal své pozemky někomu jinému nebo naopak skoupil pozemky sousedů.

Průměrný počet slepic: 3.6 (8 hlasů)

O SSSR se říká tolik nesmyslů, které lze poměrně jednoduše vyvrátit, že nevidím žádný důvod věřit i ostatním bludům, jedním z nich je i "hladomor na Ukrajině".

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

měl kapánek jiný průběh, než se nám podsouvá.
Je rovněž jisté, že to schytali i lidé, kteří za nic nemohli.
Pravda je zhruba taková, že neúroda byla násobena neochotou ukrů vlézt do kolchozů. Takže namísto osetí polí sežrali osivo a namísto odvodů dobytka do kolchozů jej porazili a rovněž sežrali.
A tatíček Stalin první rok pomohl a druhý rok se vysral, protože nedostatek obilí byl takřka celosvětový a SSSR musel splácet státní půjčky v naturáliích, zlato nikdo z věřitelů nechtěl.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Očenáš dvacet centimetrů
napršet dej nám dnes
na ostatní sere pes
a za mírného větru.
Za větru jižních směrů
na severní ti seru
opovaž se poslat krupy
našinec neni hlupy
nenechá si pomlátit pole
zvedne francouzské hole!

Průměrný počet slepic: 4.3 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

Podívejte Vidláku, Vaše činnost zde na Kydech má kromě jiného vliv na to, že jsem si na zahrádce, kde léta rostla jen tráva a stromy, zryl záhonek, vysel hrášek a ředkvičky, k plotu pár fazolí, maliny a jahody. Pod okapy mám dva sudy plné dešťovky :)

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)
Trvalý odkaz

*)
/Pro těch pár fyzikálních negramotů, - pokud se zde nějací vyskytují a nechápou, co to je: Dejte si do vyhledávače Hydrostatické paradoxon a bude vám jasno: Asfalt je koneckonců taky jen extrémně viskózní kapalina. A šimněte si, nakolik zde fyzika rezonuje s úslovím "tlusté do tenkých! /

.....
Asfaltostatické paradoxon spočívá v tom, že sám se sebou bytostně nesouhlasím.

Z toho vyplývá fakt, že:

-žárlím na každého, kdo se mnou souhlasí, tedy občs i sám na sebe.
(např. targuse bych poslal do prdele, škoda mluvit, tu kurvu nesnáším, protože je sprostej a ještě k tomu se mnou souhlasí častěji než já sám se sebou a pak si to žehlí tím, že mi nadává.)

- Žárlím na každého, kdo má širší záběr než já (např. Vidlák)
- Žárlím na každého, kdo je tady chytřejší než já! (extrémním případem je např. Gerd)

Až na cca čtyři-pět výjimek zde ale z důvodů inteligence žárlím na všechny. A u těch výjimek si nejsem jistý, jestli ze sebe většího blbce než jsem já jen nedělají, páč to jinak není možný! (Škeble nepočítám, to na rozdíl od ptáků nejsou lidi!)

- Žárlím na všechny větší humanisty než jsem já (například na Občana)
- Jediné, v čem si připadám lepší než většina diskutujících, je ekologie. Ale jen díky tomu, že mám zatím několik desítek let náskok, začal jsem s ní nejspíš obcovat dřív než se Vidlák narodil a stejně mám občas dojem, že mi už funí za krkem.
---------------------------

Průměrný počet slepic: 4.5 (13 hlasů)

přání, budu se vám PODLIZOVAT!!!.
Což přeloženo do češtiny znamená, že vám nebudu nic lízat, to ani náhodou. Takové prase zase nejsem.

Sloveso "podlizovat" je ekvivalentem gorolského slovesa "podlazovač", což česky znamená podlézat. Tento tvar vznikl neumělým pokusem o nalezení správného tvaru v jazyce českém, kterážto činnost u nás kdysi byla docela častá, zejména pak u "člověkůch", kteří se neodvážili navštěvovat školu s vyučujícím jazykem českým.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

jsem přesvědčená, že vývoj planety Země včetně lidstva na ní si jde svou cestou a žádný jednotlivec ani skupina s tím nic nenadělá. Maximálně způsobí jenom malé vlnky, které po nějakých 500 nebo 1000 letech jsou zcela nebo téměř zcela zahlazeny. To, že na některých místech ČR ještě přetrvávají subtropické rostliny znamená, že tu subtropická oblast kdysi byla, a pokud přírodní síly směřují k tomu, aby tady byla znova, žádné lidské pinožení tomu nezabrání a ani to neurychlí.
O vývoji od pravěku, o přesličkách a mamutech, o jeskyních na nynějších pouštích s obrázky mořských živočichů, jsme se všichni učili ve škole. A teď by mnozí chtěli, aby vše navěky zůstalo tak jak to je. Nezůstane, planeta se vyvíjí pořád.

Průměrný počet slepic: 4.5 (11 hlasů)

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ještě v 50. letech 20. století žilo na Zemi asi 2,5 miliardy lidí.
Dnes nás je trojnásobek a všichni chceme jíst a pít.

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

všech živočichů na zemi se pořád mění. Někteří ubydou, někteří se namnoží, podle toho, jak se dokáží přizpůsobovat měnícím se podmínkám (viz Darwin).
Rostlinné a živočišné hmoty, která je způsobilá sloužit jako potrava pro lidi, je pořád ještě přebytek.
Kdysi vědci tvrdili, že planeta neuživí 5 miliard lidí.

Průměrný počet slepic: 3.5 (6 hlasů)

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

Člověk je nepochybně součásti biosféry. O životě na zemi rozhoduje nepatrná vrstvička, na zemi 30cm a v oceánech 50cm vody. Vše,co je hlouběji jak na zemi, tak ve vodách a ve vzduchu je jen tzv.vedlejší biotop, lépe řečeno hraniční zóna. Celý biotop žije v dynamické rovnováze. Pokud nějaký živočich zásadním způsobem rovnováhu poruší, bývá nemilosrdně Darwinisticky zlikvidován. Není to o tom, zdali bude dost potravy pro x-milard lidí, ale o tom, jaké narušení tato masa zemskému biotopu způsobí. Takže je docela možné, že již něco na lidskou populaci začíná působit, ale zatím to nejsme schopni vnímat. Může to být nějaká bakterie, virus, který nenápadně mění genetiku těla, ale jinak neškodí a pozná se to až za třeba 5 generací.Může to být nějaká houba, která nám skrytě přes enzymy ovlivňuje potravu a ta negativně působí na organismus(Může to být např. GMO). A zase to zjistíme za x- generací. Prostě možností je mnoho a určitě nějaký mechanismus se nastartuje.

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

Jíst a pít, to by ještě nějak šlo. Ale kaviár a šampáňo a bordó a ústřice a uherák a svíčková (na stejky) a tak všelicos jiného prostě nemůže být pro všechny.
Leč všichni by to chtěli. Já taky....

Průměrný počet slepic: 3.5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

České unikum. Lesák z Bordovic bojuje proti suchu, v lesích upravuje cesty
Pracuje už šestnáct let v lese a vidí, jak stromy postupně chřadnou i kvůli suchu. Ondřej Brož z Bordovic se proto rozhodl, že začne dělat opatření, aby vodu v lesích zadržel.
Proto se rozhodl, že začne na Velkém Javorníku s úpravami některých přibližovacích cest. „Udělali jsme vždy díru asi šedesát centimetrů hlubokou, která pojme stovky litrů vody. Hlínu z té díry jsme nasypali vedle ní. A za ní zase další díru. Nemám v úmyslu zrušit na Velkém Javorníku všechny přibližovací linky, ale jsou linky, které se určitě aspoň na dvacet let nebudou využívat. A až jich bude potřeba, nebude problém, aby tam přijel bagr a srovnal je,“ upozornil Ondřej Brož.
https://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/lesni-delnik-z-brodovic-boj…

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Homer (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ale...
Nebylo by efektivnější, kdyby na té cestě nadělal z kmenů takové šikmé prahy, které by vodu z cesty odváděly do porostu?
V Krkonoších byly takhle jednak zpěvněné a jednak odvodněné snad všechny svažité cesty ještě počátkem 80. let 20. století.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

A nezničil by cesty... Na druhou stranu je to možná úmyslné? Omezení vstupů?

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

In reply to by Hejtman (neověřeno)

Trvalý odkaz

Třeba po nějaké vichřici, která tam vyrobí polom jako kráva.
Taky ze článků není zřejmé, jestli ty lesy patří jemu, nebo někomu jinému. To by ten tankodrom mohl mít ještě zajímavé dopady.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

pouze stahují vodu z cesty, aby ji nevymílala. Nic více a nic méně. A voda dělá totéž vedle silnice. tedy pokud cesta nejde šikmo svahem. To pak vodička vymílá svah. Pan dělník má v tomto punktu sice pravdu, nicméně vůbec netuším, jak moc bude chválen nadřízenými a hasiči, potažmo poliši a soudci, až nějaký ocas v takovém místě zapálí les. Anebo si někdo za takovou pastí na mamuta zlomí nohu.To se pak smíchy neudrží.

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

In reply to by Homer (neověřeno)

Trvalý odkaz

přibližovací cesta udělaná. Dnešní technika potřebuje cestu se solidním základem, proto se tzv. vrchovka odbagruje a do vzniklé prohloubeniny se položí tzv. "kufr", neboli nasype se tam kamenivo podle přesně patentu soudruha McAdama - proto někteří z vás znají slovo "MAKADAM".
A protože vůbec není jedno, jak se do prohloubeniny kamenivo sype a kdo a jak je upěchuje, soudruh lesní dělník by potřeboval v tomto punktu nakopat prdel, protože v případě zpevněných cest půjde o škody nikoli malé...

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

In reply to by Homer (neověřeno)

Trvalý odkaz

U nás jednou takhle upravovali bagrem něco v lese, strhli pramen a zavodňovací strouha, co zásobovala vodou několik chalup možná sto, možná více let, se náhle ocitla bez vody.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Květák za 70 korun? To ne, vzbouřili se Jihomoravané a vrhli se na zahrádkaření

Jižní Moravu zasáhla v době koronavirové renesance zahrádkaření. Mnozí lidé se pěstováním ovoce a zeleniny i odreagovávají.

Rajčata, papriky, ředkvičky, mrkev, česnek a brambory. A jako bonus ještě slepice. Mikulovanka Martina Šiborová je jedním z mnoha Jihomoravanů, kteří se v době koronavirové krize uchýlili k zahradničení. „A to jsem zahradu dřív vůbec nemusela,“ usmívala se mladá žena.

https://brnensky.denik.cz/z-regionu/kvetak-za-70-korun-to-ne-vzbourili-…

Průměrný počet slepic: 4 (5 hlasů)

ať pak dá vědět,jak byla úspěšná. Vypěstovat květák není zrovna jednoduché,myslím,že těch 70 korun odpovídá.

Průměrný počet slepic: 2.5 (6 hlasů)

In reply to by Hejtman (neověřeno)

Trvalý odkaz

krátkozrací nedovtipní Čecháčci zbaběle bojovali proti předpokládanému poraženému německému říšskému kancléři !

Kdežto ti skutečně odvážní kolaborovali oprávněnou vizí, že jejich potomci budou moci kolaborovat s vítěznou německou říšskou kancléřkou!

Álach akabár, jak už to bývá, vyhraje třetí.
Jdu si číst Korán po dědovi.

Průměrný počet slepic: 4.6 (10 hlasů)

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

Když ona je nám ta nedovtipnost tak nějak dána... Také si mohl bratr Žižka v roce 1419 spočítat, že páni mají přesilu, jsou všude a tudíž žádná vzpoura nemá smysl. A on se nedovtípil a natíral to každému, kdo do Čech s mečem přišel :)

Průměrný počet slepic: 4.8 (11 hlasů)

In reply to by Hejtman (neověřeno)

Trvalý odkaz

No a pak se divíte, že je na nás potížisty Tante Fýrerin fürt nasraná, o Lejnové radši ani nemluvím !

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

Jako kdybychom posledním století nosili smůlu každý říši, co si nás zabrala.

Průměrný počet slepic: 4.2 (6 hlasů)

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nyc se fam nestáne!

Kdo mi to dal tu jednu slepici???
(Musel jsem si zase sám dát pět, abych se uklidnil.)

Průměrný počet slepic: 4.5 (10 hlasů)

sežeňte si dalších pět, deset kompů, tak jak já.
Když se nic neděje a nikdo nereaguje, tak si pod svá moudra sypu kury sám. Tak je to nejlepší.

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

Fstejte se! Nyc se fam nestáne! Pudete jen zájaty, múčeny a popráveny! :)

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by Hejtman (neověřeno)

Trvalý odkaz

V jednom vojenském časopise (v čekárně se dá najít všelicos) jsem četla článek o výsadkáři Karlu Svobodovi, původně zařazeném do operace Anthropoid. Při výcviku se zranil a byl nahrazen na Gabčíkův návrh Janem Kubišem. Výsadkáři věděli, že v akci mohou „zůstat“, ozvaly se i hlasy, že si Svoboda zranění způsobil úmyslně, ze zbabělosti. Nesl to celý život jako křivdu. V životě zasahují různé náhody, i malé nepřesnosti mohou způsobit tragédie. Třebaže jeho manželka a rodiče byli popraveni v r. 1942 za pomoc výsadkářům, měl problémy nejen s gestapem, ale po válce i s STB.

Průměrný počet slepic: 4 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

To je zas starostí
kdo bude dohlížet na tu
našivaši ČT 09

Průměrný počet slepic: 4.1 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Mám asi nějakou obsesi, ale hliníková víčka a jinak užívaný hliník v domácnosti schraňuji již několik roků. Mám na patřičném místě starou plechovku od 2,5 nebo 3,3 dcl nápoje, jsou silnější, a do nich to ukládám. Čas od času tloučkem obsah hutním. Obtěžuji s tím všechny v rodině a kupodivu se této kratochvíli bez trestu podvolují. No, a nejpodstatnější je, kolik se toho za rok nasbírá. Jak jsem psal v předešlém, věnuji se tomu již hodně roků a vcelku se statisticky nasbírá jeden kilogram takto separovaného hliníku. Není to veškerý hliník, neb například od obalů na mléko se mi s tím nechce trápit. I tak jsem se několikrát zkoušel dopracovat objemu jeho spálením a kupodivu i zde je toho hliníku vcelku dostatek. Tudíž odhaduji, že každá rodina spotřebuje asi 2kg hliníku ročně.

Průměrný počet slepic: 4.6 (5 hlasů)

In reply to by věštec - ten c… (neověřeno)

Trvalý odkaz

Bilióne,
ten hliník vám může zachránit život!

Četl jsem, jak si vězni na pochodu smrti odlévali do písku hliníkové lžíce.
Pak našli rezavou plechovku, starý hřebík a dva šutry, čímž získali bušením a prorážením struhadlo.
Na něm strouhali divoký křen.
Na co potřebovali tu lžíci jsem už zapomněl, na ten křen asi ne, páč olizováním sruhadla by organismus získal i cenné železo.

Nejspíš lžícemi vyhrabali v zemi Settonův hrnec, do něj umístili zesnulého souputníka s horším tréningem, a po několika hodinách varu si lehli do kruhu kolem něj a civilizovaně, s úctou a lopuchem pod bradou z něj čerpali živiny na další týden pochodu.
Na ten křen se vymlouvali, když jim vhrkly slzy do očí.

Průměrný počet slepic: 4 (6 hlasů)

olizováním struhadla by orgasmus získalo i železo.
Chvíli jsem dokonce přemýšlel, kde mám magnet, abych se přesvědčil, jak na tom jsem...

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

To je pro amatérského švejkologa přihrávka, ale nechám ji někomu jinému.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Já váhal mezi "Hlásím, že ta voda byla opravdu železitá"
a decentním dotazem, jstli si Targus omylem nesedl na ztopořený pletací drát...
Teď budu ZASE vypadat jako sadistický sprosťák!

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Trochu OT - nevím, jestli to sledujete a zajímá vás to, ale že by Xaver a Lipovská skutečně do rady ct09? To by byl fór - ne že by dokázal otočit kormidlem kamkoliv, ale jako symbolická výhra a dlouhý nos po předchozích peripetiích - perfektní!
Teda píšou, že zatím neoficiálně :
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Je-to-tady-Nad-Kavcimi-ho…

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)