Na dnešní článek mě navedl náš čtenář Margon, který mi po dobrém vyčetl, že jsem na 22.6. dal článek o popravě českých pánů a nikoliv tu novodobější vichřici, která do značné míry určuje i dnešní dějiny - německé přepadení Sovětského svazu.
Odpověděl jsem mu krátkou glosou, že toto přepadení je z mého pohledu nudná a stále se opakujíc část evropských dějin, která tu za posledních tisíc let proběhla už tolikrát, že mi vlastně nestojí o tom psát. Ale červíček zahlodal, i řekl jsem, že si plán Barbarossa trochu porovnáme s těmi předchozími podobnými plány.
Moji pravidelní čtenáři vědí, že půlka mých genů pochází z širých stepí Ukrajiny, protože moje maminka se narodila v Sovětském svazu. tamní část mojí rodiny mám rozptýlenou po celém tom domovském prostoru Indoevropanů a tak jsem si ve svém mládí mohl vyslechnout dějepisné vyprávění nejen z pohledu České kotliny, ale také z pohledu široké ruské duše.
Z ruského pohledu jsou totiž evropské dějiny posledních tisíc let triviálně nudné a stejné. V Evropě vyroste nějaký hegemon, který diplomaticky či silou vytvoří silnou říši, důkladně nazbrojí, vezme armádu a jde se zmocnit ruského bohaství, protože ho má v rukou nějaký šílený diktátor, zkorumpovaný režim či stát na rozpadnutí. Ve stepích kromě zimy a vzdáleností nečíhá žádné nebezpečí, jsou tam jen negramotní mužici třesoucí se hrůzou ze svého Ivana Hrozného. Staří zhurta rozrazit dveře a miliardy hektarů černozemě, nekonečné nerostné bohatství a další suroviny budou k dispozici. Tamní samoděržaví je prohnilé, chce to jen dobře načasovat kvůli zimě.
A pak se něco nepovede. Negramotní mužici nevítají okupanta, neradují se z toho, jak jim nese světlo civilizace, nespolupracují, pálí před nepřátelskými vojsky své domy i úrodu, bojují za strašlivého utrpení i obětí a i když je evropský nepřítel lépe vybavený, lépe vycvičený, má lepší techniku i vyspělejší výrobu, stejně dostane nářez.
Teutonští rytíři dostali po hubě od Alexandra Něvského. Smolensk byl kdysi polským městem a polský král kdysi natahoval prsty až do Moskvy. Stejně to Polákům nebylo nic platné - u sochy Dimitrije Požarského v Kremlu pronáší Putin svojí prezidentskou přísahu.
Napoleon došel dál než Hitler, ale nic z toho nebylo.
A Hitler? nebyl první, ale zatím byl poslední. Stejný pokus, stejný výsledek.
Vyjmenoval jsem jen ty důležitější pokusy o dobytí Ruska. Mohl bych povyprávět o Švédech, Chmelnickém, o Turcích i Tatarech, kteří přišli z druhé strany. Mohl bych vyjmenovat mnoho pokusů, které byly jen v přípravách, ale nikdy nedošly naplnění třeba proto, že v tomto punktu jsou Rusové vždycky britští spojenci. Angláni mají totiž naprosto stejnou obavu - aby se jim na kontinentě někdo nesjednotil a nezískal tím sílu na invazi do Británie. Proto má Rusko i Británie společné dějiny a měli i příbuzné panovníky. Proto byla britská a ruská zahraniční politika velmi podobná - nepřipustit v Evropě hegemona. Podporovat slabší proti silnějším a pak to klidně úplně otočit.
Británie od Druhé světové tento koncept zahraniční politiky opustila. Vlastně ani nevím proč. Jestli se cítili dost silní s Američany za zády? Nebo jim prostě stačila významná pozice v NATO? Nebo prostě dělají svojí politiku více hybridně - pouštějí do Evropy ty nejblbější myšlenky (a čacké neziskovky) které kontinentální Evropu udržují sice stále ještě bohatou, ale jinak naprosto bezzubou?
Rusko tento koncept také tu a tam opustí. Čas od času tamní vládci prostě zapomenou... A vždycky na to pak doplatí, protože zaútočí právě ti, se kterými uzavřeli spojenectví. A po strašlivých ztrátách na lidech i hospodářství se nakonec vždycky zase vrátí v té původní přímočarosti - Evropu je třeba rozeštvávat a kolem Ruska je nutno držet nárazníkové regiony.
Krátká vsuvka - Rusko je Moskva. Je to poněkud zjednodušující zkratka, ale v těch stepích nejsou přirozené hranice. Nikde tam není žádné ohrazené místo oplývající mlékem a strdím. Volha nebo Don, Ob nebo Jenisej, Lena či Amur, Perm nebo Rostov... to je úplně jedno. Všude to vypadá stejně. A všude je dost volného místa. Ruským vládcům nezáleží na území tak, jak si to představujeme my tady v nahňácané Evropě. Posun hranic tam či sem a šarvátky o ně nejsou z důvodů vlasteneckých, ale z důvodů strategických. Stalin prostě chtěl, aby se proti NATO bránil na čáře od Baltu po Alpy, to je mnohem lepší než na čáře od Murmansku po Astrachaň. Ale jinak na tom nezáleželo. Pokud se hranice posunou, není problém všem ruským uprchlíkům dát libovolné množství půdy. Je snadné postavit nová města i nové továrny. To jen na okrajích jsou určité národy, které si libují ve svých kavkazských horách. Běžný Rus je přesouván tisíc let podle potřeby.
Je jedno, jestli je dnešní hranice Ruska na Dněpru nebo na Visle. Pro Rusy je místa dost, i když už Varšava není ruské město. Stejně tak je Donbas jen jednou z mnoha uhelných pánví. Hranice se určují nikoliv osídlením národa, ale strategickou situací, která je dána momentální silou moskevského vládce. Na běžného Rusa to má jen malý vliv. Všichni Rusové se do Ruska vejdou a vešli by se tam i kdyby Moskva byla pohraniční město.
Rusko už asi tisíc let stále a opakovaně dělá všechno pro to, aby se v Evropě nenašel nový Hitler či Napoleon. Aby se nemohly shromáždit milionové armády, které by vtrhly do ruských rovin. V tomto ohledu není nutné si dělat žádné iluze. Bez ohledu na to, kdo je v Rusku u moci, Rusko bude tu méně a tu více dělat všechno pro to, abychom tu všichni měli dost starostí sami se sebou. Protože pokud nás nechá v klidu, míváme pak roupy šturmovat na Moskvu. Dobrý ruský vládce je ten, kdo jakýkoliv pokus na invazi rozbil ještě za hranicemi. Špatný ruský vládce je ten, kdo invazi rozbil až pod Moskvou.
Druhou stranou mince je to, že pokud na už na nějaký plán Barbarossa dojde, je úplně jedno, kdo v Rusku vládne. I kdyby to byl desetinásobný Ivan Hrozný zkřížený se Stalinem a Petrem Velikým, jak první nepřátelská bota překročí hranice, okamžitě tam všichni zapomenou na svoje spory a problémy, okamžitě zapomenou na to, že jsou utiskovaní, přestanou se dovolávat práv a začnou bojovat s nepřítelem bez ohledu na ztráty, bez ohledu na cokoliv.
Proč?
Víte, my Evropané jsme totiž už tisíc let stejně blbí. Tisíc let jsme pravidelně dodávali Rusům důkazy, že je úplně jedno pod jakým praporem do Ruska přicházíme a co hlásáme z tlampačů. Obyčejný Rus na evropském příchodu nikdy nevydělá. Obyčejný Rus je určen k práci a k popravě. A proto obyčejný Rus vždycky raději podpoří svého domácího vládce, protože ten ho sice také utiskuje, ale nikdy ne tolik, jak by ho utiskoval kterýkoliv západní evropan. Tisíc let vpádů a vraždění. Tisíc let přesvědčování negramotných mužiků, že Stalin je proti Hitlerovi vlastně hodný chlap... tisíc let!
Jestli si někdo u nás v ojroparlamentu nebo v bruselské centrále NATO myslí, že to změní pár medových řečí, tak je na hlubokém omylu. Padesát generací se Evropa starala, aby Rusům vytvořila genetický základ nedůvěry. Naposled v devadesátých letech, kdy po rozpadu SSSR nepřišel Marschallův plán, ale rozvrat všeho. Ano, to bylo zase jednou to krátké období, kdy ruský vládce uvěřil medovým řečem a byl pak hladce "napaden" svými spojenci. Proto tam mají rádi Putina i Brežněva a nemají rádi Gorbiho.
Proto je Putin u moci a může ledacos dovolit. Proto může tu tam někoho zavřít, někoho nechat zmizet, proto si může dovolit válčit, proto si může dovolit zkorumpovanou státní správu. Protože jsme běžného Rusa našimi sankcemi a našimi opakovanými výpady už dávno přesvědčili, že proti tomu, co jde z Evropy a Ameriky, je jejich současnost nádherné a úžasné dobro.
Proč je Putin dobrý vládce? Protože my bychom tam vládli hůř. Nic jiného na tom není. Rus má jediné tři spojence - armádu, námořnictvo a letectvo.
Jo, ono by se s tím dalo něco dělat. Ale muselo by se to dělat obráceně a hóóódně dlouhodobě. Expandovat tam ne k odírání tamní pracovní síly, ale k tomu, aby to ukázalo, že být Evropanem je super, protože to znamená méně práce a více peněz. Protože to znamená čisté ulice, bezpečnost, perspektivu. Ale tohle všechno my pro ně nemáme. Oni se prostě budou mít pořád stejně blbě i kdyby tam vládlo deset Navalných. Ale alespoň nám nemusejí líbat čižmy. Když si vybíráte mezi dvěma navlas stejnými úděly, rozhodnou to maličkosti jako třeba hrdost nebo pocit síly.
Abych to nějak shrnul... už tisíc let se pravidelně staráme o to, aby průměrný Rus věděl, že s námi mu bude hůř než se svým vlastním gosudarem. Tu a tam ruská duše zapomene, ale je jí to pak dostatečně krvavě a draze připomenuto, aby další tři generace zůstaly obezřetné a připravené na cokoliv. Stejně jako my nerozlišujeme mezi Rusem, Čerkesem, Záporožcem, Kazachem, Osetincem, Dagestáncem a jinými, protože nám prostě splývají, Rus nerozlišuje mezi Němcem, Francouzem a Polákem. Jsme pro něj stejná jedna hmota jako oni pro nás. Hmota, která pokud se semkne, tak si to půjde vyzkoušet někam k Moskvě. Proto se Putin stará, abychom se nesemkli a dělá pro to všechno co může.
Tolik pohled ruskýma očima. Zítra si zkusíme říci, co z toho plyne pro nás Čechy a jak se s tím dá pracovat.
- Log in to post comments
Komentáře
K
K
Scallop
Posledně co jsem se díval byly národy do ruska inkorporovány, jejich identita jim zůstala, dokonce se u nich zavedlo písemnictví a civilizovanost. Což se tak nějak nedá říct o kolonizaci západním kulturním okruhem (kde jsou původní obyvatelé takové Kuby?) . Ale račte mi rozšířit obzory a doporučit nějaké čtivo.
P
P
Tak ono je to malinko jinak, stačí se podívat z jiného úhlu
aby Rusko mohlo žít a rozvíjet se potřebuje zahr styky, jak na východ, tak i na západ. Stejně tak i záp Evropa nutně potřebuje ruské suroviny, např vývoz železa do Anglie.
A o to se snaží už od dob Ivana Hrozného ( ve skutečném překladu je jeho jméno Ivan Úžasný) A tedy musí zajišťovat obchodní tras trasy, což je po evropské pevnině docela problém. Protože o nadvládu nad komunikacemi se zde v Evropě pere spousta místních loupežníků.
A v poslední době se tyhle rvačky přenesly i na klíčové body na moři.
Vezměme si poslední dva velice významné roky, které se nás dost dotýkají a jejich vztah k těm zmíněným neuralgickým bodům mezinárodního obchodu.
Rok 1956 - Povstání v Maďarsku a jeho potlačení. A copak se ještě odehrálo v tom roce?
Přece Operace Mušketýr pokus o násilné převzetí Suezu, jeho blokace. Což by mělo za následek snížení přepravní kapacity tankerů zásobujících Evropu ropou přesně na polovinu dosavadní kapacit. A současně by se záp Evropa odříznutá od blízkovýchodní ropy dostala k ropě Maďarské.
To se jaksi nepovedlo. Tedy ok následovalo další kolo
.Rok 1968 a invaze spojeneckých vojsk. Proč to? Vždyť žádnou ropu a strategické suroviny jaksi nemáme!
Máme něco jiného jsme držiteli části přepravní trasy.
A jaká náhoda. O rok dříve, opět zahořela horká válka kolem Suezu a ten byl zablokován a nastal ek průser.
Ale opět se budu držet dění kolem onoho roku 1967. To už byl v provozu ropovod Družba ( první ropa dorazila do Litvínova v r. 1965) A v roce 1967 byla spuštěna taková drobnost. předávací stanice ČSSR/NSR v Rozvadově. Další větev do NSR mířily z území NDR- Erfurt/býv Leuna.
Takže někdo měl v plánu vyhladovět, energeticky, západní Evropu, blokací Suezu a vyvoláním čurbesu u nás a slavné Pražské jaro mu posloužilo jako užitečný oslík, kterého si SSSR/ NSR ve spolupráci, součinnosti/nesoučinnosti zase uvázali na otěž. Aby nedělal zbytečný problémy, kterých mělo především Německo v té době až nad hlavu.
To bylo podruhé, co se plán jaksi nepovedl
Stejná hra se objevuje následně v souvislosti s tentokráte plynem.
Ukrajina začala jančit, a kdo měl mozek mezi ušima musel čekat dalšího loupežníka na trase.
Proto se objevil projekt a byly realizované plynovody NS I a NS II. Namísto gen opravy zkapacitnění plynovodů Urengoj a Jamal.
A to byl třetí krach plánu
Teď jenom zbývá identifikovat, kdo tyhle bordely na obchodních trasách spouští, v čí prospěch.
Když totiž vytáhneme hlavu z pražskýho zadku, zjistíme i souvislosti do té doby pro nás neočekávané.
Nejsme pupkem světa, jen šachová figura na mapě Evropy, na mapě transportních tras dnes už bez významu.
O nás nikdy nešlo, vždy šlo o zabezpečení obchodní trasy.
Jak říkají v mafiánských filmech - Není to osobní, je to jen obchod -.
A to si myslím, že sedí jako prdel na hrnci.
K
K
Zajímavé, o té spojitosti s rokem 1968.
Izajáš 61 :6
„Budete užívat bohatství pronárodů a honosit se jejich slávou.“
Děcka, neblbněte. Nevíme co…
Děcka, neblbněte. Nevíme co bylo před dvě stě lety. Všechno máte z médií. Francouzům předhodili krále Slunce a Napoleona a nám Káju Čtvrtníka a Žižku. Blboňům co nevytáhli za život paty z baráku super biják. Gdybyste s tím nedejbože :-)) chtěli něco dělat, museli byste urazit pracky mordechujcům co sedí na vaší půdě a rozpočtu a rozhodují o vás bez vás a eště vám chčijou posměšně do gsichtu. Hotové
A už jsme zase s tématem pozadu
A už jsme zase s tématem našeho kydání pozadu. Tornádo na Hodonínsku by nás mělo donutit ke změně. Bylo to opravdu strašné a našeho syna s rodinou to minulo jen o pár stovek metrů. Opět se ukázalo, jak je člověk v porovnání s přírodou maličký a bezbranný, ačkoliv by se rád pasoval na jejího pána. Toto neštěstí, které
způsobila příroda, nás vede k pokoře a přehodnocení hierarchie hodnot. My, které to přímo nezasáhlo, si to ještě většinou naplno nepřipustíme a brzy na to zapomeneme. Pro ty, které to zasáhlo se to ale stalo mementem na celý život. Ale nestačí o tom jen filozofovat. Přemýšlejme také o tom, jak těm postiženým dokážeme pomoci.
Je jedno, jakým způsobem přijde člověk o majetek.
U nás to bylo třeba rukou žháře nebo povodní. Za 20 let barák zase stojí a je plný žďorbů. Horší je určitě ztráta životů, ty nahradit nejdou. Ztráta iluzí tak nebolí, s tím se dá vyrovnat.
Co nezmizí, je obraz katastrofy.
Nezmizí poznání, kdo je přítel - kdo pomohl v nouzi. Uspořádá se žebříček hodnot a do popředí se dostanou vztahy. Zejména zesílí vztah k domovu. Člověk pozná, co je podstatné, co je pomíjivé, co nepotřebuje a co neopustí.
Není to jedno.
Kdzž vám ho seberou komunisti, tak vás za to nenávidí dalších 70 let.
Nikdy nepřiznají chybu.
Přírodní katastrofa je vedle toho hadr, za tu nikdo nemůže.
Nerozumíme si.
Ukradnout nemovitost (zcizit, nezničit a užívat) a zmizet zničením jsou dvě různé věci.
Ano, ale na konci obou tu…
Ano, ale na konci obou tu nemovitost nemáte.
Křivda a neštěstí
jsou pocitově 2 různé věci. Vlastnictví souvisí s katastrem. Myslel jsem, že dnešní téma je o přepadení státu, aktuálně doplněné o lidské neštěstí v důsledku přírodní katastrofy. Když po katastrofě nastane nový den, máte jiné pocity, než majetkové. Mám to z vlastní zkušenosti.
Z tohohle jsem to nepoznal
Je jedno, jakým způsobem přijde člověk o majetek.
U nás to bylo třeba rukou žháře nebo povodní. Za 20 let barák zase stojí a je plný žďorbů. Horší je určitě ztráta životů, ty nahradit nejdou. Ztráta iluzí tak nebolí, s tím se dá vyrovnat.
-------
Takže, když souhlasím s tím výše, pak tohle neplatí. - Je sakra důležité jak o ten majetek důležití.
No a veškeré mé dohadování se zdejšími komunisty je nakonec také o ztrátě iluzí. Dá se s tím vyrovnat, já to vím taky, ale bojují za své iluze jak čerti.
čmoud je zaseklej,
a vidí jen sebe. Neztrávil že retituce nakonec byly... pořád vidí jen sebe. Nic jiného není schopen rozlišišit... marná snaha
čmoude, i ty jsi schopen…
čmoude, i ty jsi schopen pochopit rozdíl na myšlení člověka, když barák shoří/tornádo vs ukradne... Všem vysvětluješ, že nechápou psychologiu a zde je krádná ukázka, že sám máš slušnej problém v humanitním směru, když trváš na tom, že spatne barák vodou=vyšší moc působí stejně na člověka, jakdy když ho vyženou pod hrozbou zastřelení sousedi...
Příště až budeš psát, že ostatní nechápou psychologiu a ty jo, tak ti napíšu, že lžeš, sám is ted ukázal, že tě poznání psychologie minulo ;)
Já ten rozdíl chápu.
Proto považuji ztrátu domu kvůli tornádu za daleko lepší než když to jsou sousedi.
Proto jsem upozornil, že to není to samé.
----
Čtěte to, co říkám.
Ale no tak, všichni víme, že…
Ale no tak, všichni víme, že sousedi dokáží být jako tornádo. Navíc dlouhé roky.
Kdežto tornádo odezní a přijde nový, slunečný den. A lidé spěchají na pomoc.
Pokud Vám nepřejí tu zdechlou kozu.
Tornádo to bere šmahem, lidé nač si troufnou.....
Mstít se, užírat se tím?
No učím se, neužírat se....
Ostatně jsou lidé, kteří se o "znárodněný" majetek užírají dodnes,
jiní ho dostali zpět v restitucích a probendili, co se dalo, včetně exekucí,
jiní dávno zapomněli
a blahopřejí si k tomu, že se podílu buď vzdali, nebo si ho nechali od restituenta vyplatit.
Nevíte to.
Ne, nevíte to.
Nevíte vůbec nic.
Nic nechápete.
Zítra na toto téma bude…
Zítra na toto téma bude článek. Rusko zatím trochu posuneme.
Zdař Bůh luďkově
V mnohém (většinou) souhlas. S jedním však nikoliv. S tím co není v textu napsáno explicitně, ale táhne se to pod povrchem, jako červená nitka- zlí Evropané, hodní a ubližování Rusové. I já mám k Rusku blízko. Máme tam spoustu buddhistických přátel (málo se zde ví, že buddhismus je v některých částech Ruska tradiční náboženství). Ruská duše je skutečně velká a je v ní mnohé. Mimo jiné i neustálá ublíženost. To se projevuje na jejich chování negativně. Snaží se vypadat vždy silně, i když je to zcela zbytečné. Na buddhistických kurzech, kde se setkávají tisíce lidí celé Evropy, poznáš ruský hlouček na dálku- bordel, hlučnost, nám to tu patří, nás mnoho... Mám je rád, dali světu spoustu skvělých lidí, ale pohled "zlí, dobývační Evropané, hodní, ubližování Rusové" sdílet nebudu.
Věřím tomu, že lidi drží pohromadě
pocit sounáležitosti, bez ohledu na vzdálenost nebo náboženství. Stačí mít pocit ohrožení.
Němec o morálce káže….
Ten sdílený
prostor, náboženství, majetek, idea...v té sounáležitosti hrají také, ne zcela bezvýznamnou, roli.
Hele, když jsem cestoval po…
Hele, když jsem cestoval po střední americe, a potkals itala/rakušáka/anglána, tak se k tobě hlásili jako "ke svým", protože byli sami mezi "těmi tmavíma" stažený prdele a byl jim slovan dobrej, přitom, když přejedeš hranice, tak jsi jako slovan póvl...
A jenom si kopnu "hlučný rus", no anglání říkají "co je horšího než být v pekle? být na dovolené s němcem", takže tvoje trapné předsudky mají angláni na němce, a čecháčkům zase říkají "paštikáři" :D
Chlape, ani západ není dokonalej a rus hnusnej, máslo mají na hlavě všichni a kdo jako ty tvrdí, že září svatostí, tak za mě je to nejhorší postoj, protože lže nejvíc ;)
Pane Prdeli
To je přesně to, co jsem se snažil říct- všechny národy mají máslo na hlavě. Rusáci například vyvraždili některé sibiřské národy, Angláni kolonizovali půl světa, Američané zašlapali do země Indiány... dějiny národů jsou dějinami dobývání. Proto, ale nebudu hrát s vámi tu hru na zlou Evropu a hodné Rusko, jenom proto, že Bodláková rodina pochází z ruských stepí...
Stále, kdo kromě tebe říká …
Stále, kdo kromě tebe říká "špatná evropa hodné rusko", to podsouvas ty me, ale ja to nerikam, takze otazka je proc chces vest diskusi, tím, že mi podsunes jak se chovam a poak mi dokazovat, ze nemam pravdu?
Muzes rici, proc lzes?
To bych tu chtěla vidět, onu…
To bych tu chtěla vidět, onu sounáležitost.
Závist, touha ovládat,... je sfffiňa.
Zkuste si napsat na kus papíru seznam
těch, co tam kdy vlezli s přátelskými úmysly, a vedle seznam těch, co tam kdy vlezli s úmysly nepřátelskými.
Až si ty seznamy porovnáte, pochopíte, že ten jejich "pocit ublíženosti" je jen projevem historické paměti.
Tu ostatně máme velmi podobnou a i o nás někteří vykládají, že furt máme pocit ublíženosti. Hlavně ti, co je nebetyčně sere, že i po 1000 let snah nás vyhubit tu pořád jsme.
My jsme se, na rozdíl od Rusů, měli vždycky kam schovat, nějak v úkrytu přežít a pak se zase vyrojit. Máme totiž výhodu - hory, lesy. Na ruských pláních se ale nikam neschováte a tak Vám nezbývá než bojovat; a ve chvílích klidu být velmi ostražitý.
A
A
Jenže
Vy o koze, já o voze.
Mandaladane, článek je o tom…
Mandaladane, článek je o tom , jak historii vidí Rus a ty se divíš, proč se táhne linka "hodnej rus, zlej evropan" :D
Když jsi viděl dokument o tom, jak Hitler komentoval historii germánů a těch ostatních, překvapila tě linka "hodnej germán, zlí nepřátelé" hodně nebo to bylo až šokující :D
Na ty vaše akce asi nejezdí…
Na ty vaše akce asi nejezdí Němci. To byste pak viděl, co je to hlučnost. A kdyby se nedejbože opili a měli pocit, že na ně není moc vidět, pak byste mohl připadat jako přípravné schůzi čtvrtého rajchu. Je to v nich pořád.
Ale ano
jezdí. Dokonce v největším počtu. Buddhismus je právě ve Skopčácku nejsilnější. Pak Poláci, my, Rusové, Slováci taky jedou celkem bomby. Pletete si ožralého Bavoráka z Oktoberfestu s buddhistickým jogínem.
Mandaladane, lidi dneska…
Mandaladane, lidi dneska jezudi po svete a setkavaji se s cizioncama,t ak nevykladej, ze dovolena z prumernim nemcem je raj na zemi...
Rusko
Já bych to jen trochu doplnil.
Když bylo nejhůř,tak se pokaždé našel vhodný vládce,Rus,vlastenec.
Prodejný,nebo koupený,nikdy tam neuspěl,třeba už Lenin,Trocký,Chruščov,Gorbyčov,Jelcin.
Takže k tomu jenom ještě tolik,tito koupený,uškodili Rusku i Evropě.
Dobrým vztahům s Ruskem,teď úplně zavařili Babiš s Hamáčkem,takže to také nemůžou napravit
já bych opravila
.... Hamáček s Koudelkou...
já
ema.
Já jsem viděl vedle Hamáčka Babiše,že to byla práce BIS,to tvrdí oba.
Bude spíš záležet,komu dá Rusko větší podíl.ale mám takové tušení,že se do Ruska už nepodívají.
já už to tu psala
on v podstatě jen Hamajdu uvedl a pak to vše bylo v jeho režii....
Zemědělče
podle Vás je jediný Rus- vlastenec Gruzinec Stalin.
Když mluví kovid, mlčí múzy.
Teď mají múzy volné pole působnosti. Už vidím Hrušínského benefiční představení pro Hrušky.
On pomůže zajisté bez…
On pomůže zajisté bez přítomnosti kamer....
S kým sousedí Rusko?
S kým chce.
Je ve Vás zášť?
Dejte jí průchod!
A
A
Proč?
Vy nemáte smysl pro humor?
Je ve Vás zášť?
Také nesmysl
Havlovi se připisuje výrok, že Rusko neví, kde má své hranice. Ať již to řekl Havel, či neřekl, je to hloupý výrok, který ukazuje na neznalost evropské historie. Kyjevská Rus totiž původně zahrnovala i celou Halič, Landoměřsko a Volyni, a také severovýchodní cíp současného Slovenska a samozřejmě i Podkarpatskou Rus. Teprve po nájezdech Mongolů využili Poláci oslabení Rusi a Polsko se začalo posouvat na úkor Rusi na východ. Současně se posouvalo i Německo na východ, nejprve na úkor Polabských a Podunajských Slovanů, později i na úkor Polska. Pokud tedy někdo neví, kde má hranice, tak je to v první řadě Polsko a v druhé řadě Německo. Připomínám, že stále ještě existují sporná území mezi Německem a jeho sousedy. Je to Alsasko, Lotrinsko a Sársko na západě a Holštýnsko na severu (které Německo sebralo Dánsku až v roce 1864, resp. 1866).
Není to přesné, respektive je neúplná. Ta odpověď.
Má znít takto : "S kým chce Německo." (ne vždy se to ale podaří, poražené Německo pak musí ustoupit )
J
J
Vaši ale tvrdili a tvrdí, že Německá říše existuje již...
...víc jak 1000 let.
Měli byste si to, vážení soukmenovci a vážené soukmenovkyně , ujednotit. Nebo méně na schůzích chlastat. Popř. jak méně chlastat, tak i více jednotit.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podprůměrný blb by dokázal rozpoznat, že šlo o reakci typu " oko za oko, zub za zub", o reakci na poměrně primitivní mem, užívaný propagandisty nižšího stupně svěcení či vyššího stupně kretenismu.