Díky, intervjuci!

Autor
Štítky

Dnes začnu jedním velkým poděkováním. Institut českého venkova existuje zatím jen pár dní, ale podpora od vás čtenářů je nad očekávání. Věřím, že od nového školního roku pojedeme už naplno a u Vidláka budou pro každého čtenáře a příznivce otevřené dveře. Děkuji vám všem. Včera jsme dokonce obdrželi první skutečně velký sponzorský dar. Chtěl bych poprosit hentu štědrou paní, která nám poslala dar ve výši několika desítek tisíc korun, aby se mi ozvala na mail. Za takový dar se sluší poděkovat osobně a s pugétem v ruce.

A teď už dnešní text:

Vlastně musím znovu poděkovat. Děkuji všem majnstrýmovým médiím, že zaměstnávají idioty. Jen jsem se nerozhodl, jestli těmi idioty jsou redaktoři nebo jejich šéfové. Měl jsem totiž včera víc času a pročetl jsem si většinu toho, co bylo o demonstraci napsáno. Jen namátkou vezmu pár titulků:

Morální a duševní bída na Václaváku, Rajchl dostal pohlavek

Silný start, poté debakl…

Rajchl je slabý…

Fašisti z Václaváku…

Pár důvodů, proč Rajchlova iniciativa neuspěje…

A na závěr moje oblíbená perlička: Další Rajchlovo fiasko…. od Martina Bartkovského z Reflexu. Ten se v mé vidlácké soutěži umístil na čestném prvním místě, přičemž měl velkou konkurenci a musel se fakt snažit, aby vypotil takovou hovadinu. Bartkovský, já vím, že mě čteš, tož ozvi se mi na vidláckém mailu, máš u mě sklínku kvalitní domácí paštičky a půl kila vepřového sádla. Kdybych mohl, dal bych ti i hudlana.

Fakt děkuju. Reflexu, Novinkám, Seznamu i České televizi.

Hele, já asi byl na úplně jiné demonstraci. Od pravdomluvných intervjuků to chtělo fakt hodně kreativity, aby z toho udělali úplný opak. Já viděl spoustu bodrých lidí, s mnoha jsem si podal ruku, šel jsem v tom průvodu a nechal jsem ho defilovat kolem sebe a ta nálada byla úžasná. U úřadu vlády přespalo asi dvě stě padesát lidí a během pondělka přicházeli další, aby se prostřídali s těmi, kteří tam měli službu u petičních stánků. Moc pěkně jsme si popovídali a fejsbůk je plný videí, že noc z neděle na pondělí byla plná zpěvu a smíchu.

Sto tisíc lidí přijelo domů a začalo vyprávět svým přátelům, jaké to bylo. Řekli jim o té náladě, vyprávěli jim veselé historky, probrali řečníky, podívali se na záznam (který tentokrát dělal i majnstrým)… a pak si přečtou ty novinářské sračky od Bartkovského…. To už snad ani není idiocie, to je ještě větší level. Majnstrým sám dá záznam z celé akce a pak začnou ve stejné redakci tento záznam popírat, přičemž jejich vlastní záběry mluví o něčem úplně jiném. Kdo tam byl a nebo slyšel autentické svědectví, nebo se podíval na přenos (a nebyl úplně vymaštěný libtard), ten si udělal úplně jiný úsudek než Bartkovský.

Výsledek se brzy dostaví. Lidi si prostě najdou toho, kdo o akci referoval v souladu s jejich vlastní zkušeností. Třeba Parlamentní listy. Ti nehodnotili, ti prostě udělali řadu reportáží a napsali, co viděli a slyšeli, Hodnocení nechali na čtenářích. A teď Bartkovský dávej pozor… lidi půjdou a přečtou si Vidlákovy kydy. Protože Vidlák tam byl s nimi a popsal už včera jejich vlastní pocity. Vidlák bude za geroje a Bartkovský bude za debila.

A čím víc Bartkovských bude v Reflexu, Novinkách, Seznamu a České televizi, čím vylhanější budou mít články a čím víc budou lidem vnucovat něco, co oni vidí úplně jinak, tím větší budou Vidlákovy kydy. Tím známější budu. A že už to bylo sakra znát. Ne, já nepíšu nic velkolepého. Nejsem ani ekonom ani politik ani profesor… já se prostě jen dívám na lidi okolo sebe a snažím se mluvit jejich jazykem. A je fakt hodně smutné, že organizace s rozpočtem v desítkách milionů jsou se svými reportážemi v háji a ve sledovanosti je trhne každý podprůměrný jůtuber a dokonce už i obskurní bloger z Vidlákova. Ne, já nejsem žádný úkaz, to jen vy lžete napříč tomu, co lidé zažili.

Jak to řekl kdysi Babiš? To vy jste mě vyrobili! Stačilo jen, že jste přestali mluvit za obyčejné lidi. Petr Pavel už tlumočil váš názor, že se takovými lidmi není třeba zabývat. Nezabýváte se, nezajímáte se… a tak to udělá někdo jiný. Proto tu vznikají mediální projekty jak houby po dešti. To nedělá žádná ruská hybridní válka. To jste prostě jen dopustili, aby se statisíce našich spoluobčanů dostaly pod vaší rozlišovací schopnost. V zemi, kde milion lidí nemá zubaře, tak tento milion lidí má svého názorového blogera. Bylo to snadné, stačilo za nimi jen zajít, podat si s nimi ruku a vypovědět, co cítí a co je trápí.

Můžete to ještě udělat. Stačí přijít tam před Strakovku. Ještě pořád tam jsou. Střídají se u petičních stánků. Já si s nimi dneska tři hodiny povídal. Jen tak… o tom, jak žijí, z čeho mají obavy, proč vlastně přišli. Senioři, mámy, tátové, vnoučata… Lidi, kteří si vzali dovolenou, aby šli protestovat. Vsadím se, že ani nevíte, kolik pražských taxíků tam zastavilo a taxikáři zapnuli blikačky a šli podepsat petice. A vůbec nepochybuji o tom, že všichni vynecháte, kolik aut přibrzdilo aby zamávali a řekli z okýnka něco hezkého. To se v televizi nikdy neobjeví. Jen další kecy, jak to bylo neúspěšné. Nevíte o těch lidech vůbec nic. Místo abyste s nimi mluvili, snažíte se je nachytat na švestkách.

Mám náměty na celé týdny. Lidi budou ohryzávat monitory, aby si to přečetli, protože na Českou televizi se už nedá koukat. Ne proto, že by byla proukrajinská, ale prostě proto, že o normální životě běžného občana nereferuje vůbec a nebo naprosté kraviny. Z média veřejné služby se prostě stal další svazák, který lidem vnucuje, co si mají myslet. A mám pocit, že to bude právě rok 2023, kdy se to přehoupne a v této zemi bude víc těch, na jejichž názor se nemusí brát ohled, než těch, kteří mají v televizi zastání. A pak se začnou dít věci…

Není problém s tím něco udělat. pro začátek stačí jít před úřad vlády a odvysílat bez debilních komentářů a prostřihů autentické výpovědi. Pokrokoví studenti a profesoři furt tvrdí, jak pojedou na venkov, aby ty burany naučili pravdě a lásce, ale nikdy to neudělají. Nikdo nejezdí za lidmi, kteří přišli demonstrovat. Nikdo za ně nemluví.

Ba ne, už to neplatí. Už za ně někdo mluví a jezdí za nimi. A mají úspěch. Nepotřebovali na to ruskou hybridní válku. Stačilo jen naslouchat a brát se za ty, za které se měli především brát hlídací psi demokracie ve veřejnoprávním médiu. Kdyby novináři dělali svojí práci, byl by Vidlák zbytečný. Vy z České televize jste měli stát na Václaváku a povídat si s lidmi. Vy z Novinek jste si s nimi měli podávat ruce a ptát se jich, co je trápí. Vy ze Seznamu jste měli jít dneska ke Strakovce a strávit tam hezké odpoledne. Ještě byste se tam luxusně najedli. Ale v této zemi jste to dopracovali tak daleko, že když někdo vidí nápis PRESS, tak se raději otočí, protože dobře ví, že jeho slova budou překroucena a sestříhána. Máte tak mizernou pověst, že si lidi raději povídají s Vidlákem. U mě totiž nehrozí, že bych je zesměšňoval.

A víte co? Už vás nepotřebujeme… Už to umíme sami. S každou další novinářskou sračkou jak od Bartkovského jste zbytečnější a zbytečnější. Letos to zjistíte i vy.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

 

 

 

 

 
Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (271 hlas)

Komentáře

Trvalý odkaz

„Stal se zázrak! Představ si, že se mi splní můj dětský sen a příští rok budu vydělávat milion korun měsíčně.”
„To by mě zajímalo, jak toho dosáhneš, když jsi jen obyčejný popelář?”
„Jednoduše. V novinách psali, že příští rok bude tak veliká inflace, že si i obyčejný popelář vydělá milion korun za měsíc.”

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

V důsledku finanční krize, kvůli stále sílícímu zájmu veřejnosti Česká televize začne po večerních Televizních novinách každý den vysílat počasí pro bezdomovce, kde se běžný občan dozví, kdy bude vhodné počasí vyrazit do ulic za obstaráváním stravy, šatstva a dalších nejnutnějších potřeb z popelnic.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

„Inflaci se nám podařilo snížit na rozumnou míru,” chlubí se ředitel České národní banky, „bohužel Státní tiskárna cenin lehla popelem důsledkem toho, jak rychle musela tisknout nové bankovky, abychom je mohli dát do oběhu.”

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

Inflace se krotí tisknutím nových peněz?

Zatím bez slepic

Tisk peněz má přímý vliv na inflaci
Problém s tiskem peněz tisknutí peněz a ekonomika
Problém tisknutí peněz navíc a jejich vliv na ekonomiku

Peněz by mělo být v oběhu tolik, aby si lidé mohli nakupovat to, co vyrobili.
Zároveň by mělo být v oběhu tolik peněz, aby to nutilo lidi pracovat a peníze získat poctivou prací.
Tisk dalších peněz a vkládání jich do oběhu snižuje jejich hodnotu (jsou nepodloženy prací - vytvořenými produkty), ale nutí lidi utrácet, do něčeho investovat, bát se o úspory.
Příliš velké množství nekrytých peněz, vháněných do oběhu navíc, vytváří inflaci - lidé více utrácejí a protistrana zvedá ceny.
Když stát zakáže zdražování a stanoví pevné ceny produktů, lidé zboží vykoupí, protože na něj mají moc peněz a nastane nedostatek.
Lidé mají spoustu peněz nekrytých vyrobeným zbožím, ale nemají co koupit - přijdou na řadu úplatky, známosti, korupce.
Firmy utrží méně peněz, když je cena stanovena vládnoucí stranou/jedincem, než by potřebovaly - nemají na platy, není jak motivovat dělníka, vše upadá (peníze mizí na úplatcích překupníkům, ale do firem se nedostanou).
V případě předraženého výrobku zase firmy nic neutrží a nemají peníze na investice.

Příklad 1 - bez problémů, jasně a zřetelně:
Majitel (stát) má dům, který může prodat.
Určitě jej chce prodat minimálně za takovou cenu, aby si mohl koupit stejný dům jinde (nebo zboží v hodnotě domu).
Majitel vydá peníze v hodnotě domu ( např. 1 000 000 korun).
Zájemce o dům nemá peníze a domluvil se s Majitelem, že si peníze u něj vydělá a pak si, za ně, od něj dům koupí.
Pro lepší představu:
Zájemce má stavět dům. Za každou postavenou část, dostane předem smluvenou částku.
Když bude nový dům postaven, Zájemce již bude mít 1 000 000 za odvedenou práci a může si koupit Majitelův dům.
Vše proběhlo, tak jak se domluvili, tak se i stalo k oboustranné spokojenosti.

Příklad 2 - problém - špatně nastavené podmínky, Zájemce chytračí, všechno krachne:
Začátek je stejný jako v Příklad 1, ale Majitel platí Zájemce ne od vykonané práce, ale za časovou jednotku,
např. za den práce vyplácí Zájemci 1 000 korun.
Zájemce chytračí a chce za den práce dvojnásobek 2 000, aby dříve vydělal na dům a vyhrožuje Majiteli násilím.
Majitel se zalekne a platí dvojnásobek.
Zájemce si vydělá peníze na dům za poloviční dobu a tudíž postaví Majiteli jen polovinu domu (v lepším případě).
Majitel mu svůj dům prodá a přitom nemá kde bydlet.
Nebo:
Majitel vyčerpá peníze na výplatu, vyhlásí bankrot, přijde o svůj dům, i o rozestavěný dům, Zájemce přijde o práci a jeho vydělané peníze jsou mu k ničemu, protože je nikdo nechce, jelikož tyto peníze byly platné jen ve styku Majitel - Zájemce (v rámci určitého ekonomického útvaru - státu) jinde nemají žadnou hodnotu.

Příklad 3 - problém - špatně nastavené podmínky, Zájemce chytračí, Majitel tiskne peníze:
Začátek je stejný jako v Příklad 1, ale Majitel platí Zájemce ne od vykonané práce, ale za časovou jednotku,
např. za den práce vyplácí Zájemci 1 000 korun.
Zájemce chytračí a chce za den práce dvojnásobek 2 000, aby dříve vydělal na dům a vyhrožuje Majiteli násilím.
Majitel se zalekne a platí dvojnásobek.
Protože Majiteli dochází peníze na výplatu (bude nyní potřebovat na výplaty stavby nového domu 2 000 000), tak začne tisknout další peníze.
Zájemce si již vydělal původně požadovanou částku, přitom odvedl jen polovinu práce a jde si koupit dům od Majitele.
Ten však správně namítá, jestliže výstavba poloviny domu stojí 1 000 000, pak celý dům bude stát - má hodnotu 2 000 000 a dům odmítá za 1 000 000 prodat.
Soud mu dal za pravdu a Zájemci nezbývá, než dostavět celý dům, pokud chce naspořit potřebnou částku 2 000 000.

Horší případ s nepěkným koncem:
Zájemce pohrdá soudem, nechce se mu poctivě pracovat a Majitele z původního domu vyžene násilím - znárodnění.
Nicméně Zájemce je povaleč, dům chátrá a nakonec mu spadne na hlavu.

Poučení:
Zvyšování mezd, které neodpovídají vykonané práci, často vede jen k tisknutí nových peněz, ke zdražování - inflaci, zvyšování daní, propouštění a destabilizaci ekonomiky.
Pokud je však přebytek produktu na trhu a lidé na něj nemají peníze, je třeba nějaké prostředky uvolnit. Pokud to centrální banka nepřežene, nemusí dojít ani k inflaci.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

Sancta simplicitas.

"Pokud je však přebytek produktu na trhu a lidé na něj nemají peníze, je třeba nějaké prostředky uvolnit. Pokud to centrální banka nepřežene, nemusí dojít ani k inflaci."

Tisknutím peněz se inflace nesníží. Proto je ten "vtip" úplný nesmysl.

Zatím bez slepic

Do Prahy přijel jeden žurnalista, který byl věčně švorc. V kapse žmoulal dlouhý seznam svých známých, které hodlal pumpnout. Na prvním místě byl uhlobaron Petschek - který moc rád četl jeho práce a byl jeho příznivcem. Bez okolků to proto na něj vybalil: "Podívaj se, pane barone, ja jich tu mám na prvním místě, že by mi určitě půjčili tisíc korun."
Petschek mu říká: "No, tisíc vam nepůjčím, ale že jste to vy, tak pět set ano" - a podává mu bankovku.
Žurnalista ji tak převrací v ruce, podrbe se na hlavě a pak povídá: "Tak to fakt nevím - dlužej teď pětset voni mně, nebo já jim?"

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by Lojza (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ve vlaku do kupé ke Kohnovi přistoupil mladý Žid. Vlak se rozjede a mladík se ptá: "Prosimich, nevěděj, kolik je hodin?". Kohn nic. Po chvíli se mladík ptá znova: "Nezloběj se, že jich votravuju, ale můžou mi říct, kolik je hodin?". Kohn jen kouká z okna. Za další chvíli už to mladíkovi nedá: "Proved' jsem jim něco? Řekl jsem snad něco špatně, že mi nechtěj říct, kolik je hodin?!"
Kohn jen povzdechne a povídá: "Tak poslouchaj. Jistě že vím, kolik je hodin - ale jim jsem to říct nechtěl. Podívaj se: voni nastoupili do skoro prázdnýho vlaku a sedli ausgerechnet do kupé ke mně, starýmu Židovi, a mýrnyks týrnyks chtěj vědět, kolik je hodin. A já jako slušnej Žid jim to řeknu. A voni se mně zeptaj, kam jedu, já jim popravdě odpovím, že do Chrudimi, a na to voni, že to je náhoda, že voni taky do Chrudimi - kam taky jinam takhle navečer, když tenhle vlak staví až v Chrudimi a dál už nejede?
A voni se mně zeptaj, jestli tam znám nějakej dobrej košer hotel, kde by mohl slušnej Žid přespat, a já jim musím popravdě odpovědět, že ne, protože U nádraží maj furt plno, Na náměstí by to bylo pro ně moc drahý a Hvězda je hrozná blechárna, kam bych si žádnýho Žida nedovolil poslat. Takže bych jim jako slušnej Žid musel nabídnout nocleh u nás a voni by to přijali, protože kde by taky jinde chtěli přespat.
Doma máme jen dvě cimry - v jedný spím já se Sárou u nikdo jinej už se tam nevejde - a ta druhá je naší dcery, takže by jsme jim museli uslat tam. Voni by si s ní něco začali - neříkaj, že ne, to by mě urazili, taková pěkná holka to je - a jako slušně vychovanej Žid by mně museli ráno požádat o její ruku - a řeknou mně upřímně: můžu já dát ruku svý jediný dcery Židovi, kterej nemá ani vlastní hodinky?!"

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Doba je pro začínající řidiče těžká. Musel jsem si sundat samolepku „Z”, protože se mě v krátké době hned několik rusobijců pokusilo sestřelit ze silnice.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Děda má jasno: „Za současnou finanční krizi v České republice jednoznačně může ten korunavirus.”

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Bartkovský by se mohl, když už nic jiného, aspoň naučit shodu podmětu s přísudkem: "Kromě toho, že stovky jeho příznivců napadali po protestu policisty u Národního muzea." ;)

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

ostentativně pohrdají těmi "demonstrujícími primitivy" , nemá tucha, co to je shoda podmětu s přísudkem. A automatické opravy to zřejmě také nedají , protože se to nedá nabiflovat, ale musí se to logicky odvodit.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

... by se mohl Bartkovský při velké kognitivní investici nějak našprtat. Ale naučit se shodu reportáže s realitou u něj předpokládat nelze ani po úspěšné lobotomii mozku.

Je to kluk, co se narodil na venkově, v Brně studoval na MU, pak se vydal do Prahy, kde se po studiu na UK snaží prosadit mezi klukama a holkama, co spolu mluví. Jako náplava se musí hodně snažit nadměrným prokazováním své názorové konformity, aby se kavárenským sponzorům zavděčil. Holt každý dělá to, co dělat musí ;) :)

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Bankéř: „Naši klienti jsou hloupí a chamtiví. Hloupí, protože nám dali peníze. Chamtiví - protože je chtějí zpět.”

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Skutečný český velkopodnikatel musí mít děti v Anglii, účet ve Švýcarsku, dům v Německu, vilu na Kanárech, byt v Americe a dluhy v České republice.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

„Víš, že zavřeli Večerníčka?”
„A proč?”
„Krad auta, rozhazoval letáky.”

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Do kanceláře velitele pluku přijde podřízený. Rozloží plány veliteli na stole, ale velitel najednou zařve: „Hulín!”
Z jedné skříně vyběhnou dva vojáci a přeběhnou do druhé. Podřízený nechápe, ale nevšímá si toho. Akce Hulín se opakuje ještě dvakrát. Podřízený to už nevydrží a zeptá se, co to znamená.
„Toho si nevšímejte, Patočka,” uklidňuje ho velitel, „to jsou dva největší blbci pluku. Dostali dovolenku, a tak je učím přestupovat!”

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Rozhovor dvou ruských pilotů: „Tak co jsi dnes bombardoval?”
„Štáb ISIL.”
„Hlavní štáb?”
„Samozřejmě že ne, hlavní štáb je přece na jiném kontinentu.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Jaký je národní pták v Afghánistánu?
Americký dron.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Malý chlapec na americkém venkově vedl osla podél plotu vojenského tábora. Pár zelených mozků si z něj začalo dělat legraci. Jeden povídá: „Hej, kluku, proč držíš bratříčka tak pevně?”
A prcek bez mrknutí oka odpověděl: „Aby se nezapsal do armády!”

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Jiří Hrebenar
@gisat
Jindolf Rajchl přijel vydadaný z tepla domova na chvilku se podívat na idioty a bylo objímání 😂😂😂

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Martin Bartkovský
@bartkovskym
Ve svém blogu o mně píše Rajchlův IT specialista Vidlák. To je ten chlapík, co tvrdil, že ČEZ na jižní Moravě odstřihává elektroměry. Mělo to drobnou vadu. ČEZ tam není a to zmátlo i amazonku Zwyrtek Hamplovou. Odepsal jsem a o sádlo i paštiku jsem se přihlásil. Snad pošle.
Translate Tweet

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Satan svolal pekelnou radu a mluvil smutně k čertům: »Byla válka, ale k veliké naší mrzutosti byla skončena. Měla být nová válka, ale nedošlo k ní dosud. A to je ještě mrzutější. Nyní se koná mírová konference v (Londýně) a různé konference mezi diplomaty evropských velmocí. Je tudíž vaší pekelnou povinností uplatňovat mezi nimi co nejvíce svůj vliv a našeptat jim něco hodně ďábelského...« Tu povstal jeden z čertů a odvětil: »To by mohli spíš oni nám! ...«

— Prosím vás, proč ten pan Odrbal bydlí tady v cizím domě, když má sám asi pět vlastních činžáků?
— Ovšem; ale on ty činžáky pronajal velmi draho většinou lehkým holkám, a v takových domech přece tak mravný člověk jako je on a jeho rodina nemohou bydlet.

https://www.bejvavalo.cz/clanek/proc-se-zenam-nechce-do-politiky-a-dals…

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Jak lidé mezi první a druhou světovou válkou viděli budoucnost svého světa? Nabízíme vám jedinečnou předpověď z roku 1930, která vám detailně přiblíží možný vývoj života v Československu, Evropě i na celém světě. Co myslíte, byla tato předpověď v něčem přesná?
https://www.bejvavalo.cz/clanek/vize-budoucnosti-z-roku-1930-nemecko-a-…

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

Předpovídat budoucnost je beznadějné. Tonda Talášek, autor té vize z roku 1930 na 30+ let dopředu neodhadl ani nejbližší budoucnost, která nastala během pár let, potom co zveřejnil své dílko. Ano Amerika vymáhala po svých spojencích z První světové války, aby zaplatily dluh za americké vojenské dodávky 1914 - 1917, než vstoupily USA do války a úročily jej to 4,5%. Kongres neratifikoval mírovou smlouvu z Versailles a USA uzavřely vlastní mírovou smlouvu s Německem v roce 1923. Anglie s Francií začaly vymáhat po Německu válečné reparace, které měly splatit jejich dluhy vůči USA. Německo mělo zaplatit 20 miliard zlatých marek - to odpovídalo více než 7 000 tunám zlata. USA zavedly vysoká dovozní cla na strojírenské výrobky, jejíž exportem si mělo Německo vydělat na splácení reparací.
Takže žádná válka mezi USA proti bývalým spojencům Anglií a Francií, kteří odmítly splácet dluhy. Poslušně splácely a ždímaly Německo, které se bránilo hyperinflací. Tohle všechno již před rokem 1930 probíhalo a Talášek to mohl vidět. I ten Černý pátek už proběhl v říjnu 1929 a Taláškovi nic nenapověděl.
Myslím, že ten Taláškův výplod měl tak cenu 20 korun, který za ten svůj článeček mohl asi tak obdržet. Nemá smysl se tím zabývat, jen to ukazuje, že pisatel pořádně nevěděl co se dělo v jeho současnosti, natoš, aby měl šanci vydedukovat něco relevantního o budoucnosti.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

zase začíná chudnout. A zároveň Německo, které se tomu dlouho bránilo, bylo de facto hysterií okolních států dohnáno k naplánované obrovské militarizaci. A Polsko, se svými podivnými velmocenskými ambicemi , plné ami základen a zbraní, je také čím dál militantnější.
A jak to bude na Ukrajině, až budou muset začít splácet své válečné dluhy?

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Ukrajině půjčily soukromé banky, ale problém byl, že žadatelům s ratingem CC zásadně nic nepůjčují. Tak to vyřešil náš Síkela, EU se za Ukrajinu zaručila, půjčka cca 20 miliard Euro, bude splatná za 10 let. Po tuto dobu bude EU platit za Ukrajinu úroky. Tak se modleme, ať Ukrajině zůstane nějaká černozem, nerostné suroviny a průmysl, aby měla prostředky na splácení, jinak budou cálovat ručitelé. Je to velká výhoda, mít za ministra financí bankéře, který dobře ví jak pumpnout stát ve prospěch bank. Nebyl to náhodou střet zájmů?

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

se už podílíme na placení úroků. Ale to je jen tento dluh , byly to prachy de facto na provoz ua státu -platíme tím mzdy ua politiků :), důchody na Ukrajině, mzdy úředníkům a možná i mzdy ua vojáků atd . - ale amíci fakt žádné megadary ua nedávají - jsou to různé půjčky atd. A to bude muset Ukrajina zacálovat. Ona už dnes de facto Ukrajina finančně neexistuje , nemá na svůj vlastní provoz jako státu.
Jenže, Inžo - co bude za 20 let ..........dolar, doufám, v pr.li, ami agresivní hegemonie v pr..li - a EU? Asi také v .............Nějaká Ukrajina bude někoho zajímat jen pokud začne se svým nabubřelým seběvědomím vysílat požadavky a chrastit zbraněmi směr evropské státy. Kdoví, zda vůbec nějaká ještě bude............ možná nějaký Kyjevský městský stát :)

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Tak tenhle Lojza by mohl být vyhlášen tapetářem roku. Některý vtipy ale dobrý!

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

Co je na tom odpovídat na vulgarity důvtipem či žertem?

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)

Jé, tak to pardon, jestli jsem tě Lojzo urazil. Vulgární jsem ale rozhodně nebyl. Jen je to tvý tapetování vtipama prostě dlouhý, no.

Průměrný počet slepic: 3.5 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Začala schůze Poslanecké sněmovny.
Poslanec Foldyna omluven na celý jednací den ze zdravotních důvodů.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Asi někde vychlastával vodku s bolšánama, hnusný koště.

Průměrný počet slepic: 3 (8 hlasů)

Zalez do lesa vole.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

„Já jsem ten dobrý pastýř. Dobrý pastýř pokládá za ovce svůj život. Ale nádeník a ten, kdo není pastýř, jemuž ty ovce nepatří, když vidí přicházet vlka, opouští ovce a utíká; a vlk chytá ovce a rozhání je. Nádeník tedy utíká, protože je nádeník a nezáleží mu na ovcích. Já jsem ten dobrý pastýř a znám své ovce a mé ovce znají mne, jako mě zná Otec a já znám Otce; a za ty ovce pokládám svůj život.“ (Jan 10,11–15)

Vlastnictví je jednou z nejdůležitějších kategorií v hospodářském i společenském životě civilizací. Již v bibli čteme, že nádeník, jemuž ovce nepatří, když vidí přicházet vlka, opouští ovce a utíká… protože je nádeník a nezáleží mu na ovcích. Od nádeníka či námezdníka, jelikož nevlastní ovce ani vinici, na které pracuje, nelze očekávat, že se bude chovat jako vlastník, který za své ovce, svůj majetek třeba i život položí. Navíc námezdník nejen uteče, ale často si při útěku nejedno nebohé jehňátko pod kabátem odnese... Nikdo ještě nezastihl vlastníka ovcí, jak se za temné noci vkrádá do svého ovčince a ovce si krade.

Námezdník má k majetku zcela jiný vztah než vlastník. Lidé se jinak chovají v domech, které jim patří, než v prostorech hotelových, veřejných, státních, atp. Pamatujeme, co se stane, když všechno patří všem, anebo když všichni pasou kozy na obecní návsi: nepřežijí pak ani kozy, ani náves. Proč jsou romské maringotky tak čisté, vyzdobené a vybavené, zatímco státní romské paneláky jsou v dezolátním stavu? Míra individuální zodpovědnosti je odvozena od míry vlastnictví.

Vlastník podniku je ten, kdo vložil finanční kapitál a získal tím právo na zisk. Vlastník může vykonávat také řídící a kontrolní funkce (za které pobírá plat). Vlastník může pro funkce kontroly a řízení podniku najmout a zaměstnat manažery, kteří poskytují služby za plat. Dělníci a pracovníci pak provádějí manažerská rozhodnutí za mzdu. Manažeři realizují strategické záměry vlastníků, provádějí taktická rozhodnutí a koordinují (i najímají) dělníky. Dělníci (či zaměstnanci) realizují taktické cíle a plní operativní příkazy managementu.

Vlastníci pracují za zisk, manažeři za plat a dělníci za mzdu. Narůstající počet vlastníků držících narůstající počet akcií přináší narůstající počet problémů a potíží v hledání odpovědí na výše zmíněné otázky. Takto atomizovaní a rozptýlení „vlastníci“ samozřejmě nemohou efektivně vykonávat řídící a kontrolní funkce (management), ale ani ne funkce vlastnické (governance) – oba typy funkcí musí být delegovány specializovaným najatým (námezdním) skupinám: dochází tak k oddělení funkcí vlastnictví a kontroly.

Čím více vlastníků (čím rozptýlenější vlastnictví), tím větší potřeba oddělit vlastnické funkce od funkcí řídících. Námezdní a žoldnéřský management musí být najat za vysoké platy a bonusy, přejímá zodpovědnost za řídící i strategické funkce, později i některé funkce vlastnické, aniž by musel přejímat zodpovědnosti spojené s vlastnictvím samotným. Akcionáři jsou stále slabší, časem neovlivňují ani platy manažerů (které si ředitelé určují sami), jejich chování či etické standardy. Námezdní řídící elita vyplácí sama sobě platy a bonusy bez ohledu na výsledky. Akcionářům zbývá jediný nástroj: volit a platit odstupné (tzv. „zlaté padáky“).

Veřejné akciové vlastnictví znamená, že se spoluvlastníkem firmy může stát kdokoliv, kdo zakoupí akcie, a rozhodujícím vlastníkem ten, kdo získá kontrolní balík akcií. Akciový podnik tedy ztrácí kontrolu nad tím, kdo jej vlastně vlastní a stále více pravomocí přechází na námezdní skupiny ředitelů a manažerů. Vztah k podniku se tak mění v mnoha směrech: velké množství akcionářů vede k oslabení vlastnických funkcí a krátkodobému horizontu zájmů. Takový veřejně akciový podnik pak vlastně nevlastní nikdo a jeho chování se začíná přibližovat chování podniku státního (socialistického). Hospodářská krize 2008 to ukazuje zcela názorně.

Oddělení forem vlastnictví od způsobů kontroly je základem různých společensko-politických forem a zřízení. Vztah vlastnictví ke kontrole a rozhodování o zdrojích vede k rozdílným mírám zodpovědnosti za užití zdrojů.

Vlastnictví i kontrolu rozdělíme na státní, veřejné a soukromé s tím, že detailnější a specifičtější dělení je možné pro zachycení všech možných typů společenského zřízení.

Socialismus je tedy charakterizován státním vlastnictvím a státní kontrolou: vlastnictví je anonymní (všechno patří všem) a kontrola je prováděna státními byrokraty (tj. stranou a vládou). Kdo se postará o ovce? Kdo zůstane přes noc u nemocné krávy? Nikdo. V Československu byla za komunistů míra zestátnění nejvyšší ve východní Evropě, soukromé vlastnictví výrobních prostředků v podstatě neexistovalo, každý tedy musel okrádat každého. Míra zakořenění kolektivního postoje k vlastnictví byla nejlépe vyjádřena Václavem Klausem, když prosazoval zveřejnění vlastnictví tzv. kuponovou privatizaci: „Čtyřicet let jsme si říkali, že to patří nám všem, tak si teď na to vydáme papír.“

Fašismus se vyznačuje veřejným (akciovým) vlastnictvím prostředků, ale kontrola zůstává v rukou státu pomocí tzv. státních holdingů, které kupují anebo si vymezují akcie veřejných podniků. Akciový podnik veřejný, kdokoliv (tedy i stát) může akcie zakoupit a stát se „vlastníkem“. Drobní akcionáři žádná vlastnická práva ani povinnosti nemají, jejich akciový podíl je zanedbatelný. Akciový podnik je řízen jakoukoliv skupinou, která získá tzv. kontrolní balík akcií. Systém státních holdingů se rozrostl obzvláště v Itálii za vlády Mussoliniho. Dodnes existují systémy, kde se na kontrole akciových společností významně podílí stát pomocí politického (stranického) dosazování byrokratů do dozorčích rad.

Národní socialismus (nacismus) je poslední formou na vertikále systémů kontrolovaných státem. Podniky zůstávají soukromé, ne kdokoliv se může k vlastnictví „dokoupit“ na veřejné burze. Akcie (či podíly) jsou v držení soukromých osob, obvykle rodin, manažerů a zaměstnanců. Firma se tak brání proti ztrátě kontroly nad svým majetkem zvenčí, finančně majetnými skupinami „nájezdníků“, kteří kupují a „plundrují“ veřejně akciové systémy. Stát však může, jako v Německu za Hitlera, donutit soukromé podniky k žádoucí činnosti diktátem, obzvláště pro potřeby válečné výroby. To se stalo firmám jako Krupp, anebo i soukromé firmě Baťa ČSR, do níž Němci dosadili říšského správce. (Po roce 1945 byli v Benešově Československu do podniků dosazováni tzv. národní správci, kteří připravovali soukromé podniky k následnému znárodnění a zestátnění.)

Sovětská „perestrojka“ v SSSR vzkvétala za Gorbačova ve snaze zachránit socialismus. Státní vlastnictví se začalo „pronajímat“ do kontroly veřejnosti a veřejných podniků, tedy lidem s kontrolním balíkem akcií (tj. organizovanému zločinu, mafiím ap.). Když uděláte kozla zahradníkem, tak vám sežere všechno zelí a uteče. Je to prosté a logické. Sovětské podniky byly rozkradeny (ne „vytunelovány“ – to přišlo později a jinde), stáda ovcí rozehnána, vinice vykáceny. Gorby navíc zakázal pít vodku a Rusové se upíjeli parfémy. Výsledkem bylo nahromadění bohatství v rukou budoucích oligarchů; jejich balíky peněz se hodily při Jelcinově „privatizaci“ – tj. zveřejnění podniků pomocí volně dostupných akcií. (Výraz privatizace znamená „zesoukromnění“ a ne „zveřejnění“, jak se stalo v Rusku a ve východní Evropě.)

Jugoslávská participace předcházela perestrojce v Titově Jugoslávii. Stát si ponechal vlastnictví podniků, ale kontrolu předal do rukou zaměstnanců a managementu. Ti byli vedeni, aby se chovali, přemýšleli a rozhodovali „jako“ vlastníci. Vlastnit však nelze „jako“ nebo „na oko“. Jugoslávští zaměstnanci nevlastnili nic. Na základě krátkodobého „Urvi, co můžeš co nejdříve“ zarazili investice. Přizvat vlky k hlídání ovcí? Skutečný vlastník omezuje spotřebu, aby mohl investovat, ale „jako-vlastníci“ vyloučili investice, aby mohli spotřebovat. Tak to také dopadlo. Zbývá tedy jen diagonála Na diagonále se vlastnické a kontrolní funkce neoddělují jako za socialismu (stát-stát) a vedou k systémům založeným na akciovém vlastnictví a akciové kontrole (akcie-akcie), nebo na soukromém vlastnictví a soukromé kontrole (podíl-podíl). Rozdíl mezi akcií a podílem je, že akcie je veřejně dostupná na trhu akcií (burze) a vlastníkem se může stát kdokoliv, podíl zůstává v soukromých rukou.

Kapitalismus veřejný, tj. veřejných společností, je první diagonální formou. Demokracie zde však není jeden člověk-jeden hlas, ale jedna akcie-jeden hlas. Jestliže někdo drží kontrolní balík, pak rozhoduje za všechny. Jestliže jsou držby akcií vyrovnané, nebo dokonce atomizované mezi miliony „vlastníků“, pak je výhodnější „tunelovat“, než řídit. Veřejné akciové společnosti musí najímat profesionální management. Tito námezdníci mohou být kdykoliv odvoláni. O podniku rozhodují de facto a později i de jure.

Kapitalismus soukromý, tj. soukromých společností se vyznačuje tím, že akcie podniku nejsou veřejně dostupné, vlastnické vztahy se stabilizují a management i zaměstnanci se na vlastnictví trvale podílejí kapitalizací svých podílů. Lidé, kteří rozhodují, jsou zároveň i vlastníky a k vlastnictví se musí dopracovat pouze svou vlastní prací pro podnik, nelze se „dokoupit“ zvenčí. Vlastníci v podniku pracují a když pracovat přestanou, přestávají být vlastníky (musí své podíly odprodat uvnitř podniku za vnitropodnikové ceny). Příkladem soukromého podniku byla v Československu firma Baťa, svého času jedna z nejúspěšnějších firem na světě. Akcie firmy Baťa byly soukromé podíly a nikdy se s nimi na burzách neobchodovalo.

Z tabulky si každý může odvodit podstatu společensko-hospodářského systému, v němž se právě nachází. Při transformaci se tedy masové zveřejňování státních statků nazývalo „privatizací“, i když o žádné „zesoukromění“ nešlo. Skutečná privatizace nastává, když veřejně vlastněný podnik skupuje své vlastní akcie, aby je podle výkonu a zásluh přidělil svým zaměstnancům a manažerům jako podíly, a stal se tak podnikem soukromým. Se soukromým podnikem nelze obchodovat a spekulovat na burze. Taková transformace státních podniků na podniky soukromé je žádoucí, ale transformace státních podniků na podniky veřejné, obzvláště maoistickým „přídělem“ kuponů, vede jen k tunelování, spekulacím a krizím. Podle tabulky tedy správná cesta vede po diagonále: směrem k ideálnímu hospodářskému systému zaměstnaneckého podílnictví, kde soukromé vlastnictví není odděleno od soukromé kontroly. Tuto formu, vyrůstající z kořenů moravského systému Tomáše Bati a Jana Bati, Češi a Slováci poznali z vlastních zkušeností již ve 20. a 30. letech minulého století. Pak ji ovšem velmi rychle zapomněli a česky vlastněných podniků a národních kapitalistů se po roce 1989 s konečnou platností zbavili.......

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

privatizace , to, co vy popisujete jako skutečnou privatizaci , prosazoval Walter Komárek a skupina kolem něj. Moc ale urval Klaus, Ježek a celá ta šílená zlodějská parta, a místo privatizace zařídili rozkradení republiky.
Nakonec, naši "přátelé" ze Západu zcela určitě nestáli o to , aby zde vznikl prosperující stát s konkurujícím průmyslem - potřebovali to buď ukrást a kapsovat se, nebo to jako nežádoucí konkurenci zničit.
Za účinné spolupráce českých politických kolaborantů se zadařilo v plné míře.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Ten Bartkovský, který leží tak strašně Vidlákovi v žaludku, reportoval z demonstrace moc vtipně. Chápu, že Vidlák je hlavně aktivista a hodně do věci zainteresovaný, ale i tak je škoda, že mu chybí nadhled a bere se příliš vážně. Když si člověk poslechne ty projevy na pódiu a prohlédne vybrané postavičky z davu, tak se přeci taky musí pousmát. Chtělo by to někoho s alternativním plánem, ale tahle parta vládu ohrozit moc nemůže.

Průměrný počet slepic: 3.4 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

Dneska Kalousek: "Hnutí ANO halasně kritizuje návrhy ministra Jurečky. K tomu je třeba říct: Za osm let vládnutí navzdory slibům nepředložilo žádnou reformu. Všechny kroky, které v penzích učinili, vedly k větším deficitům v bilanci penzijního pojištění a k destabilizaci systému. Neprovedli jediné stabilizační opatření. Nechali po sobě chlív. Tak ať se teď, proboha, stydí a mlčí." Tenhle borec by byl teda za mě lepší, než nějakej hejhula Rajchl a spol...

Průměrný počet slepic: 2.3 (9 hlasů)

kdyby tam nenapsal že mluví o nich, sedlo by na něj každé slovo.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

svou nekompetentností zničil ekonomiku naší země - ožebračil lidi = zaříznul domácí spotřebu = neprosperita firem a obchodů = nezaměstnanost ´= malý výběr daní a velké platby nezaměstnaným a zchudlým ze státní kasy = Kalousek svým "šetřením" na lidech tak zařízl ekonomiku, že jako jediní z celé Evropy jsme šli do druhé recese v době, kdy všechny země kolem nás už byly z krize venku. A ještě k tomu zasekl do té doby největší sekeru - když šel k moci tak byl státní dluh cca 800 ml, po Kalouskově a ODS řádění téměř dvojnásobek. Největší sekeru udělal Kalous v roce, na nějž měl připravený rozpočtový deficit 30 mld - reál byl mnohonásobek :))
A jak se za ods a top tunelovalo a kradlo - i z toho ožebračeného, zadluženého rozpočtu . Pěkně jim to kradení šlo hlavně ve zdravotnictví a přes zbrojní zakázky A jak si Kalousek hýčkal hazard :)
A jsou u vesla znovu a všechno zase probíhá stejně - dokonce i s tím hazardem, kdy lidem zdražují všechno, ale zároveň Stanjura chtěl snížit daně z hazardu. V tom zřejmě bude mít ODS silnou podporu ze STAN, protože STAN byl založen a financován penězi z hazardu - Redl st, který si tu stranu založil, měl prachy z podnikání v hazardu. Redl mladší, který vlastnictví STANu posléze zdědil, byl spolupodnikatel Krejčíře. A tohle lidi, prosím pěkně , zvolili do vedení státu.
A včeláci Majáci to nejsou schopni vidět.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Zalez do lesa brr...

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)