Pražský taktický speciál

Autor
Štítky

Dnes odpoledne se otevřou volební místnosti, skončí slova a začnou činy. Já přestanu otravovat s volební matematikou a nechám to na vás. Mám dost podobné pocity, jako před demonstrací začátkem září. Vyjde to? Dostaneme Pětikolku od válu? Podaří se nám vyrobit hodně naštvaných modroptáků, kteří budou vědět, že za všechno může jejich předseda? Přesvědčili jsme dost nevoličů, aby se zvedli, šli volit, nevolili pětikolku a nenechali propadnout hlas? Bojovali jsme dobrý boj? Teď už je to ve vašich rukou.

Ještě jednou (už je to naposled) zopakuju: Cílem těchto voleb je odstavit Pětikolku. Vyrobit Fialovi naštvanou opozici ve vlastní straně. Tentokrát nevolíme srdcem a nevolíme to nejlepší pro svou obec či město. Děláme jim z voleb zabíjačku. Výsledkem nemá být skvělý starosta na radnici, ale vláda v panice. Jsme ve válce za Českou republiku. Chceme si ji vzít zpátky. Teď vedeme první bitvu a budeme mít ztráty. Na některých radnicích to prostě bude vypadat jak v opičárně.

Ale starosta vám pracovní místa nezachová a nezařídí vám levné energie.

Taktika, taktika, taktika. Jít k volbám, nevolit pětikolku, nenechat propadnout hlas. Jasné? Že to znamená volit proti svému přesvědčení? To je teď jedno. Pokud nezachráníme republiku, nezachrání se ani obce, ani nikdo z nás. S tím jdeme do voleb, toho musíme dosáhnout a je třeba tomu podřídit všechno.

Právě kvůli této předvolební matematice a taktice se dneska ještě musíme pověnovat situaci v matičce Praze, kde podle nás vidláků vznikají všechny problémy této republiky, kde už se nedá na ulici říct svobodný názor, kde vás vyhodí z práce za vyjádření nepatřičné sympatie, kde vás semelou za jednu větu na fejsbůku, kde se mezi sebou řádně fízlují a kde se dělají největší podrazy. Praha je prostě specifická. Líbodémo tu vítězí na celé čáře a ideologie je tam tak pevná, že se na magistrátu může hodně krást i hodně ničit, ale stejně jsou volební preference pevné ve jménu ojrohodnot.

Dělat v Praze primátora je úplně na houby, protože se nedá nic udělat dobře. Všechny lobystické tlaky jsou tam na kvadrát. Furt se každý s každým soudí. Za Béma se kradlo, ale alespoň se také stavělo. Za Hřiba se už jen krade a nestaví… Mezitím tam byli nějací Hudečkové, Svobodové, Krnáčové… k ničemu. Ale… je to dobře placené místo a vysloveně svádí k papalášství.

Odhaduje se, že volební potenciál „alternativy“ je v Matičce stověžaté tak 30%. Nejméně dvě třetiny hlasů jsou jasně dané už předem a nebýt války a hrozící bídy, nic by se na tom nezměnilo. I teď je v Praze nadprůměrný počet voličů, kteří pevně věří, že Fiala má vše pod kontrolou a celý průser s energiemi se jich dotkne jen tím, že budou méně často chodit do restaurace. Jediná skutečná opozice proti Pětikolce je v Praze ANO. Ti jediní mají reálné preference.

V Praze může mít alternativa jen jednu jedinou ambici – vyšoupnout pětikoaličního Hřiba a možná dosadit Nachera. Všechno ostatní je na úrovni fandovství ve fotbalovém klubu.

Navíc v Praze kandidují všechny možné malé a ještě menší strany. Soukromníci, Rozumní, Svobodní, různá místní líbodémo uskupení, například ČSSD se Šabatovou (V životě jsem neviděl tolik politického diletantismu, a to říkám jako dlouholetý volič ČSSD a zarytý levičák). A samozřejmě kandidují všechny velké a zavedené strany, které to mají s Českou televizí dobře domluvené…. prostě je to tam mumraj první kategorie a líbodémo jasně vede.

V Praze se dá udělat jedna jediná věc. Samozřejmě nevolit Pětikolku, to snad nemusím zdůrazňovat. Ale je v podstatě nezbytné volit SPD. Protože ti tam mají voličskou podporu blízkou pětiprocentní hranice. Jsou na hraně. Babišovo ANO se bez problémů dostane a je v této chvíli celkem jedno, jestli budou mít 20%, nebo o trochu víc, či méně. Jde o to, aby pokud možno nepropadlo těch skoro pět procent hlasů od Okamury. Pokud se SPD nedostane na magistrát, tam zůstane ANO podstatně osamělejší a podle toho tam budou s opozicí zacházet. Primátor Houba zůstane a nebo bude nahrazen něčím jako Čižinský…

SPD je jediná z menších stran, která má šanci se tam dostat. Nechci vám – rozumným Pražákům radit, ale pokud chcete otřást Pětikolkou v samém jádru, pokud chcete mít Fialu a spol. seřvaného od jeho nejbližších, tak volte SPD. Při trošce štěstí to pochopí i nějací vymrzlí bývalí voliči Pětikolky a udělají to stejně. SPD vzalo na svoje kandidátky hodně lidí z malých stran. V posledním půlroce přesvědčovali, prosili, jednali a každý z malých, kdo měl rozum, tak se s Okamurou domluvil. V podstatě zůstali jen ti neústupní a srdcaři, kteří teď dělají líbodémo užitečné idioty a ubírají hlasy opozici. SPD spolu s ANO mají alespoň teoretickou šanci dostat Hřiba ze sesle, udělat mezi ojrohodnotnými paniku, vnést mezi ně rozkol a zpřeházet zavedený systém.

Ne, nebude to nic ideálního, protože líbodémo voliči nikam nezmizí a budou opruzovat mnohem víc než teď. Ale noví zastupitelé budou vědět, odkud se jim dostalo podpory a komu mají být vděční. O to se s Pepe Nerušilem postaráme. Budou o vás vědět, budeme jim to připomínat a postaráme se, aby vaše problémy dolehly opravdu až primátorovi osobně.

ANO se na magistrát dostane každopádně a v této chvíli je důležité, aby se SPD dostala také a přidala opozici svých pět procent. Je to lepší, než aby ANO mělo o dvě procenta víc. V této chvíli je důležitější pozvednout kováříčka, než kováře.

Neudělejte stejnou chybu jako loni v parlamentních volbách. Nevolte ty malé, jen vám propadnou hlasy. Nevolte Pětikolku a volte SPD. V Praze je to úplně jednoznačné.

Já vím, že to komentuju z vesnice. Že nevím úplně všechno, že jsem ledacos opomněl. Ale jsem si celkem jistý, že pokud mě v tomto případě neposlechnete, tak na moje slova dojde. V Praze se hraje o to, aby se tam pokud možno nedostali STAN, což se může podařit a aby se dostalo SPD, což se také může podařit. Když všechno půjde dobře, může být Hřib odejít a místo něj může nastoupit Nacher za ANO a to ještě jedině tehdy, když Nacher pěkně podá ruku SPD a v družném rozhovoru spolu urovnají loňské předvolební spory. Všechno ostatní jsou chiméry a vzdušné zámky.

Jasné?

Samozřejmě jste všichni dospělí a můžete to vidět jinak. Rozhodujete se sami za sebe, lístek se do obálky ještě pořád dává za plentou, pořád se to sčítá ručně a neposílají se podezřelé obálky ze zahraničí. Jednou za čas máte plné právo udělat, co chcete. Ale alespoň se zamyslete, jak to dopadlo loni v parlamentních volbách… memento mori!

Přeji nám všem hodně štěstí.

Váš Vidlák

PS.

Hele, tyhle volby budou fakt napínavé. Pětidemolice se bojí, jako nikdy. Uchýlili se dokonce k praktikám za hranou jakékoliv slušnosti. Mám zprávy z několika míst, kde dneska vládne Pětikolka o nemístném tlaku na lidi, kteří jsou na chvostu opozičních kandidátek.

Abyste tomu rozuměli. Tuším, do předvčerejška 14.00 hodin, mohli kandidáti z kandidátky ještě odstoupit. Mám echo z více míst, že několik minut před druhou odstoupilo z kandidátek poměrně dost lidí a kuloárně to zdůvodňovali tlakem na ně, nebo jejich rodiny.

Rozumíme si – každá kandidátka má na čele lidi, kteří odmakají kampaň a mají šanci se dostat do zastupitelstva. Ale kandidátku je třeba naplnit celou, což bývá problém dokonce i pro hnutí ANO, protože lidi nejsou. A tak se tam objevují rodinní příslušníci, zaměstnanci úřadů a podobně, kteří nemají šanci na zvolení, ale jsou důležití do počtu. Vím o kandidátovi, který „dobrovolně skončil,“ protože mu bytostný demokratický starosta za ty správné evropské hodnoty řekl, že když neodstoupí, jeho manželka učitelka jaksi bude ve škole nadbytečná.

Podobných příběhů se ke mě včera dostalo víc. Odstoupení kandidátů na poslední chvíli, několik minut před vypršením termínu.

Když už to nejde jinak, tak začínají modroptáčtí svazáci bojovat tím, aby protivníci měli nekompletní kandidátky, což je procentuálně dost oslabí. Tak daleko jsme došli. Schválně si to ve svých městech ověřte.

Takže běžte všichni k volbám a nandejte jim to. Zničte jejich kariéry, zničte jejich vize, vyrobte tisíce naštvaných modroptáků. Nevolte pětikolku a nenechte propadnout hlas. Za sviňárnu s tlakem na kandidáty si nezaslouží jen prohrát, zaslouží si být vypráskáni z politiky napořád. Jít k volbám, nevolit pětikolku, nenechat propadnout hlas, netruchlit nad drobnými škodami. Řešíme teď zásadnější věci.

PPS.

Heleďte, já si musím nasypat popel na hlavu. Když jsem včera vydal svůj senátní speciál, tak jsem hned na prvním místě v obvodu Beroun napsal, že jsou tam dvě velká jména. Oberfalzer, který prostě nesmí projít, protože je Modropták… a pak Sidovský, který je známý a půjde s Oberfalzerem do druhého kola.

Během dne jsem dostal neuvěřitelné množství mailů, proč jsem nepodpořil Auředníka, který tam kandiduje jako nezávislý kandidát a má z našeho hlediska velmi rozumné názory. Odpovídal jsem, že tentokrát jde o taktiku, že proti Auředníkovi nic nemám, ale prostě Oberfalzer a Sidovský…. ale když jsem odpovídal asi už na sedmdesátý mail od voličů z Berouna a okolí, tak jsem se zarazil a začal jsem si říkat, že těch lidí, kteří podporují Auředníka tam zase není tak málo… zkrátka by to mohlo znamenat, že ten chlap by mohl mít větší podporu, než to vypadá.

A včera večer… bum ho, sám Michal Auředník osobně, mi píše… Tož jsme si vyměnili pár zpráv, já ho nejdřív trochu odbyl s poukazem na taktiku, ale on byl úporný jak střevní choroba… a přitom milý a zdvořilý. Tož jsem si řekl, že jsem možná v tomto případě ustřelil… Jestli byl stejně neodbytný i v kampani, tak by to mohl dát i v takové konkurenci a ten počet mailů nelže. Koneckonců v nejhorším případě prostě v druhém kole se skřípajícími zuby doporučím Sidovského, i když u toho budu muset pustit klimatizaci a otevřít všechna okna. Ale… možná by k tomu dojít nemuselo, protože Auředník do poslední chvíle maká a ještě v deset večer ještě řeší každý koutek, kde by se našla nějaká podpora.

Jsem prostě sentimentální, ten chlap se mi líbí. Hoďte mu to. Slíbil mi, že pokud se dostane do druhého kola, tak mě navštíví. Ale Auředníku! Jestli slib nesplníš a nenavštívíš mě, tak přísahám Bohu, ve druhém kole doporučím podpořit Modroptáka! Ne, jen straším.

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (98 hlasů)