Zemědělství

Články

Díky, přírodo!

Autor

Přátelé, letošek byl z hlediska přízně matky přírody asi nejlepší rok, co jsem za své zemědělčení zažil. Loňská zima se obešla bez velkých mrazů, ale tím pádem také bez holomrazů. Ozimy bez problémů přezimovaly. Děti si sice moc nezasáňkovaly, protože u nás na jižní Moravě bylo minimum mrazivých dnů, ale i když nebyl sníh, dost pršelo.

Deus ex machina

Autor

Děcka, já si v sobotu tak krásně zapracoval na svém políčku…

Je půlka listopadu a je nejvyšší čas orat. Kdo jste si ještě nezryl záhonky, máte nejvyšší čas. Je třeba připravit půdu na příští rok, zapracovat hnůj, pokazit krtkům a hrabošům jejich doupata a provést jim genocidu, nakypřit, provzdušnit…. pak se pokochat výsledkem a do jara máte na poli klid. Takhle se to podařilo mně:

Vajíčko

Autor

Ano, taková ta oválná věc, co se nedá postavit na špičku a jen Kolumbus to vyřešil tím, že ho prostě naťuknul a pak už to šlo. Váha zhruba padesát gramů, tenká skořápka, ale dostatečně pevná, abyste měli problém vajíčko rozmáčknout v dlani a uvnitř všechny důležité látky, které potřebuje člověk na jeden den. Dejte si vajíčko a žaludek se dá doplnit jakýmkoliv balastem.

O cukroví, křečcích, daňcích a právu veta

Autor

Krátký tričkový úvodník:

Přátelé, dnes začínám rozesílat vaše objednaná trička a doufám, že s tím do konce týdne budu hotový. Kdo jste si kromě trička objednal i knihy, dostanete je spolu s textilem. Trička mám odteď ve všech velikostech běžně skladem. Do konce roku mít v nabídce černá i bílá, ale od roku 2024 budu nadále nabízet jen černá. Kdo stojíte o bílé tričko, vyžádejte si ho nyní. Postup je stejný, jako při výběru knížek.

A teď už dnešní text:

Jízlivě o cenách v hytlermarketech

Autor

Když jmenovali Marka Výborného do funkce ministra zemědělství po tragickém Nekulovi, jeho teologičenstvo řeklo, že bude vyjednávat s obchodními řetězci, aby klesly maloobchodní ceny v hytlermarketech. Ten rozdíl u nás a v zahraničí už bil příliš do očí a ohrožovalo to už tak mizerné preference naší eurohodnotné pětikoaliční vlády. Nabíjelo vo všem dezinformátorům, že naše vaše Evropská unie nás chce obrat až na kost.

Kdybych byl ministrem zemědělství

Autor
Štítky

V posledních dnech jsem pro světodějné události trochu zanedbával situaci v Kotlince, což dnes hodlám napravit. Seděl jsem totiž s bývalými kolegy ze zemědělské branže a poptal jsem se jich, co je nového. Vrčeli. Jinak se to nazvat nedá. Jestli se totiž něco našim Lid(l)ovcům podařilo, tak připravit se o hlasy všech zemědělců a jejich rodin. Popelka naší ekonomiky se stala ještě větší popelkou, žádný z problémů se nevyřešil, naopak se ještě prohloubily a když už zemědělci pomalu nevědí kudy kam, přichází další jobovka.

Dokonalá evidence postřiků.

Klimatická zima

Autor

Když jsem se v roce 2012 přestěhoval na jižní Moravu, poradil mi tchán, abych co nejdříve začal přemýšlet o bazénu. Prý nepotřebuji nic velkého… nic na plavání, naopak aby to bylo malé, levné na provoz, v podstatě jde jen o to, mít možnost se v létě zchladit, protože „jinak, zeťáčku, v létě žádnou práci neuděláš. Zdejší vedro tě skolí.“ Měl pravdu. Hned první léto jsme měli v ložnici dvacet devět stupňů už v květnu a úmorná vedra povolila většinou až v druhé polovině srpna. Nikoho z místních to nepřekvapovalo, bylo běžné že trávníky v červnu zežloutly a znovu se zazelenaly až v září.

Sedm stovek

Autor
Štítky

Tak nám na Znojemsku skončily žně. Ještě se budou dosekávat různé malé plácky, ale na celkové bilanci se už nic nezmění. Měli jsme největší úrodu za třicet let. Na lepších půdách byl výnos i dvanáct tun pšenice z hektaru. Neuvěřitelná čísla. Ani kukuřice mnohdy nedá tolik. Sklady jsou naplněné až po špunty. Pánbůh byl letos štědrý a i přes nižší kvalitu, množství je letos takové, že nikdo neprodělá.

Vypadá to až nečekaně dobře...

Autor

Jsme zhruba v půlce žní. Sila i další sklady se utěšeně plní a myslím, že už mohu poskytnout použitelné informace, jak to u nás letos zemědělsky vypadá. Včera jsem už pár věcí krátce naznačil, dneska to vezmeme více do hloubky. Moji dlouholetí čtenáři vědí, že v tomto období nejvíce věštím budoucnost, protože ať je to jak chce, společnost dělí od revoluce tři jídla. Takže: