Zemědělství

Články

Když klesají ceny...

Autor

Máme nejvyšší čas zhodnotit současnou situaci v zemědělství, protože nám jaksi přichází zima a až do jara se na velkých širých rodných lánech už nic neodehraje. Zemědělská sezóna skončila, ozimy jsou v zemi, sklizeň je pod střechou. Do konce roku už se bude jen pobíhat s lejstry, smlouvami a nabídkami. Většina obilí sice zůstane ležet v silech, ale několikrát změní majitele. Pojďme si tedy říci, jak to dopadlo a co nám to přinese.

Matka Země

Autor

Matka Země – litterate.cz

Mám teď hodně nových čtenářů, tož se občas musím pokusit restaurovat nějaké dávné zemědělské téma. Ale protože mám také věrné čtenáře, musím se pokusit i o nový pohled… aby mi někdo neřekl, že se začínám opakovat. Dnešní článek vznikl kvůli mému rozhovoru na Rádiu Universum s Martinou Kociánovou.

Ceny klesají, náklady rostou

Autor
Štítky

Ceny klesají, náklady rostou – litterate.cz

Ve svých posledních článcích o zemědělství jsem vícekrát naznačil, že nevím, co je pro nás horší. Jestli vysoké burzovní ceny obilovin, které nám značně prodraží nákupy v hytlermarketech, ale umožní českým zemědělcům a zpracovatelům pokrýt zvýšené náklady, nebo nízké burzovní ceny obilí, což běžného konzumenta nezruinuje, ale zničí to české zemědělce, protože jejich výnosy budou pod jejich náklady.

První kuře...

Autor

Tedy… první vlaštovka

První kuře… – litterate.cz

Včera večer jsem čirou náhodou šel kolem puštěné televize a co nevidím – reklamu na Kaufland. Nebo možná na Tesco, či Penny. Prostě nějaký ten hytlermarket, který nabízel skvělou, jedinečnou a nepřekonatelnou akci na kuřecí prsní řízky, bratru za dvě stovky. Byl to jen mžik, když jsem se pak snažil tuto excelentní slevu najít na internetu, tak se mi to nepodařilo. Ceny tam byly okolo 170ti korun.

Širší souvislosti

Autor

https://www.litterate.cz/sirsi-souvislosti/

 

V neděli teď běžně nepíšu, dávám si voraz. Ale tentokrát musím, protože od uzavření obilné dohody v Istanbulu jsem jak telefonní ústředna. Na povrch vyplouvají další a další informace a byla by škoda je pominout. Dovolte mi proto rozšířit informace, tak jak se ke mě dostaly:

Další drogová závislost Evropy

Autor

https://www.litterate.cz/dalsi-drogova-zavislost/

 

Je to dva dny, co jsem psal článek o zemědělských výhledech po žních. A fakt mě netěší, když se moje prognóza splní hned další den. Vězte přátelé, že byla uzavřena dohoda o odblokování černomořských přístavů Ukrajiny ze kterých může být vylifrováno těch údajných 20 milionů tun obilovin.

Vidlácké výhledy po žních

Autor

Tak nám víceméně skončily žně. Úroda je pod střechou, kombajny se nastěhovaly k dílnám, aby byly nachystané na kukuřici a slunečnici, což vypukne za dva měsíce. Na polích už řádí traktory, které provádějí podmítku strniště (dnes zpravidla diskovými pluhy) a co nevidět se začne sít řepka. U nás všichni čekají na déšť, který je podle předpovědí zatím v nedohlednu a zemědělští majitelé a manažeři se scházejí v klimatizovaných kancelářích u kávy a chlebíčků, aby začali dělat tvrdý byznys.